Komik Eddie Izzard začal maratónovú poctu Nelsonovi Mandelovi

NETKY.SK • 23 Február 2016, 13:41 • 2 min
Komik Eddie Izzard začal maratónovú poctu Nelsonovi Mandelovi

JOHANNESBURG - Anglický komik a herec Eddie Izzard dnes odštartoval maratónovú poctu Nelsonovi Mandelovi, počas ktorej sa symbolicky pokúsi zabehnúť 27 maratónov za 27 dní.

slovakia

left justify in out

Juhoafrický právnik a politik, ktorý bol vodcom hnutia bojujúceho proti apartheidu, strávil práve 27 rokov vo väzení. O začiatku odvážneho výkonu informoval samotný Izzard prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter, kde zverejnil fotografiu, na ktorej stojí pri rieke Mbashe pretekajúcej dedinou Mvezo, odkiaľ pochádza Mandela.

 

Päťdesiatštyriročný zabávač naplánoval trasu maratónov tak, aby sledovala život zosnulého laureáta Nobelovej ceny za mier. Približne 1140-kilometrová cesta naprieč Juhoafrickou republikou (JAR) sa začne v spomínanej rodnej dedine Mandelu a napokon skončí 20. marca pred Union Buildings v Pretórii, kde Mandela v roku 1994 predniesol inauguračnú reč po tom, ako ho zvolili za prvého demokratického prezidenta JAR. Izzard pritom prostredníctvom akcie podporí charitatívnu organizáciu Sport Relief.

 

Ako sa nedávno vyjadril pre BBC, verí, že tentoraz svoj zámer dokončí. “Ak sa mi to nepodarí, vrátim sa znovu a znovu a znovu, kým sa mi to nepodarí. Pretože to isté by urobil aj Nelson Mandela,” povedal komik, ktorý v roku 2009 v rámci podobnej charitatívnej akcie zdolal 43 maratónov za 51 dní. Rodák z jemenského Adenu sa totiž pokúsil absolvovať maratónovú poctu Mandelovi už v roku 2012, no pre zdravotné komplikácie musel krátko po začatí od zámeru upustiť.

 

Eddie Izzard účinkoval napríklad vo filmoch Zamatová extáza (1998), V tieni upíra (2000), Dannyho trinástka (2007), Across the Universe (2007), Valkýra (2008) alebo v seriáloch The Riches (2007 - 2008) a Hannibal (2013 - 2015). Známy je však najmä svojimi stand-up šou, ako napríklad Eddie Izzard: Dress to Kill (1999), ktorá mu v roku 2000 vyniesla dve ceny Primetime Emmy.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky

Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies