Kolumbia a Venezuela sa dohodli na obnovení diplomatických vzťahov

NETKY.SK • 11 August 2010, 11:56 • 2 min
Kolumbia a Venezuela sa dohodli na obnovení diplomatických vzťahov

Kolumbia a Venezuela sa dohodli na obnovení diplomatických vzťahov

slovakia

left justify in out

Prezidenti Kolumbie a Venezuely Juan Manuel Santos a Hugo Chávez sa dohodli na obnovení diplomatických vzťahov, prerušených pred troma týždňami pre spory okolo kolumbijských ľavicových povstalcov.
      Rozhodnutie padlo na schôdzke oboch prezidentov v kolumbijskom meste Santa Marta, kde v roku 1830 zomrel Simon Bolívar, legendárny bojovník za nezávislosť oboch latinskoamerických štátov.
      "Viedli sme úprimný, priamy a otvorený dialóg. Urobili sme veľký krok vpred smerom k obnoveniu dôvery," vyhlásil po skončení rokovaní nový kolumbijský prezident.      
      Venezuela podľa jeho slov súhlasila, že kolumbijským exportérom zaplatí dlhy, ktorých výška sa odhaduje na 800 miliónov dolárov (609 miliónov eur). Chávez zdôraznil, že nastal čas na otvorenie novej kapitoly vo vzťahoch oboch susedov. Prezidenti si napokon symbolicky podali ruky pod sochou Bolívara.
      Venezuelský ľavicový líder rozhodol o úplnom prerušení vzťahov 22. júla po tom, čo vláda bývalého kolumbijského prezidenta Kolumbie Álvara Uribeho zverejnila údajné dôkazy, že ľavicoví povstalci získali útočisko na území susednej Venezuely. Chávez toto obvinenie dôrazne poprel.
      Konzervatívneho Uribeho v sobotu vo funkcii vystriedal Juan Manuel Santos, ktorý voči Venezuele nasadil zmierlivejší tón.

Zdroj: TASR/Reuterstwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies