Koalícia sa pre "hayekovcov" môže rozpadnúť

NETKY.SK • 21 September 2010, 13:7 • 2 min
Koalícia sa pre "hayekovcov" môže rozpadnúť

Koalícia sa pre "hayekovcov" môže rozpadnúť

slovakia

left justify in out

img

Kauza "hayekovcov" ohrozuje podľa politológov súdržnosť vládnej koalície. Juraj Marušiak tvrdí, že časť predstaviteľov SaS, ktorej sa prípad týka, považuje za reálnu alternatívu aj rozpad koalície. "Reálne tu hrozí rozpad, veď tu ide o personálne pozície," povedal dnes pre TASR.
      Zároveň si myslí, že koaličný štvorlístok má napriek tomuto ohrozeniu šancu stále pokračovať. "Hayekovci" však podľa neho preveria autoritu premiérky Ivety Radičovej (SDKÚ-DS). "Snaží sa odvolať ľudí, ktorí sú v oboch stranách, SaS a Most-Híd, dosť kľúčové postavy," vysvetlil Marušiak s tým, že výsledok tejto krízy bude vypovedať o tom, akú má šéfka kabinetu pozíciu vo vláde.
      Ak by podľa Marušiaka nebola Radičová schopná presadiť odchod štátnych tajomníkov Martina Chrena (SaS) a Ivana Švejnu (Most-Híd) spájaných s kauzou "hayekovci", znamenalo by to pre ňu "stratu bodov, prestíže a autority". Marušiak je totiž presvedčený, že Chren a Švejna by mali byť odvolaní. "Lebo priebeh tendrov svedčí o tom, že sa tu nehrala čistá hra," zdôvodnil.
      Rovnako si myslí, že koalícia nájde nejaké riešenie, pretože ako tvrdí, "iné im nezostáva, lebo nemajú inú možnosť, ako vytvoriť inú koalíciu". Ak by podľa neho došlo k rozpadu tejto vládnej koalície, hľadala by sa iná alternatíva, no tá by bez účasti Smeru-SD nebola možná.
      Politológ Michal Horský si myslí, že súčasnú "rozbúrenú hladinu nepochybne upokojí dnešná Koaličná rada". Bolo by však podľa neho šokujúce, keby rada nedala za pravdu premiérke, ktorá vidí v konaní Chrena a Švejnu konflikt záujmov, ale práve týmto štátnym tajomníkom.
      Rovnako zastáva názor, že v koalícii viazne komunikácia, a to jej spolu s radikálnymi vyjadreniami koaličných lídrov neprospieva. "Také radikálne vyjadrenia a konfrontácia s predsedníčkou vlády ohľadom osudu dvoch štátnych tajomníkov je po troch mesiacoch vlády prekvapujúce až šokujúce. Je nezvyčajné, aby také ostré vyhlásenia predvádzala akákoľvek koalícia po takom krátkom čase," vyhlásil dnes pre TASR Horský.
      Podľa neho takéto konanie vládneho štvorlístka nie je dobrým znamením ani pre jeho voličov, ani pre stabilitu v krajine. "Predsedníčka vlády by si mala uvedomiť, že musí najskôr hovoriť s koaličnými partnermi až potom pre médiá," poznamenal. Tým by sa podľa neho dalo zabrániť rôznym konfliktom. "Také silné vyjadrenia, ako je to o konflikte záujmov, nemá robiť bez predchádzajúcej konzultácie s koaličnými partnermi," zdôraznil.
      Horský si zároveň myslí, že "ak sa vládna koalícia nepoučí a bude poskytovať ostré konfrontačné vyhlásenia bez vzájomných konzultácií, tak sa jej čas naplní nie do roka a do dňa, ako mnohí tipovali, ale možno do Vianoc".

Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky

Netky
JAR JE TU O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona