Koalícia má viditeľné problémy so svojou kompaktnosťou

NETKY.SK • 29 Júl 2010, 07:40 • 2 min
Koalícia má viditeľné problémy so svojou kompaktnosťou

Koalícia má viditeľné problémy so svojou kompaktnosťou

slovakia

left justify in out

Gašparovič: "Postavenie občana v štáte si vyžaduje určitý rešpekt, aj ak je tvrdá realita, že v niektorých otázkach je ťažko napĺňať predstavu občana a prichádzajú v rámci sociálnych programov určité škrty. Myslím si, že táto vláda sa nevyhne tejto pozícii, na druhej strane ale myslím si, že bude musieť byť veľmi opatrná a to sa dá vycítiť aj z vyjadrení členov vlády k týmto otázkam, ktoré sú úplne iné, ako ich prezentovali pred voľbami. Ja si myslím, že určitá kontinuita tejto vlády aj v sociálnych programoch bude musieť byť s predlošnou vládou."
Bratislava 28. júla (TASR) – Koalícia má viditeľné problémy so svojou kompaktnosťou a rokovania parlamentu v krátkom čase ukážu, čo bude na Slovensku ďalej nasledovať. Uviedol to dnes v rozhovore pre TASR prezident SR Ivan Gašparovič v súvislosti so súčasnou vnútropolitickou situáciou, kedy štyria poslanci SaS uvažujú o odchode z klubu kvôli nepresadeniu svojich požiadaviek do Programového vyhlásenia vlády SR.
"Rozhodnutie o tom, či táto vláda udrží svoje postavenie a do akej miery, bude schvaľovanie rozpočtu. To sú tie momenty, ktoré vo veľmi krátkom čase rozhodnú," tvrdí prezident. Nástup novej vlády hodnotí ako nevyvážený a "doslova nervózny". Podľa jeho slov to nie je dobrý začiatok. Pripomenul, že pri menovaní novej vlády vyjadril vôľu urobiť všetko preto, aby na Slovensku bola politická stabilita a aby nedochádzalo k roztržkám medzi politickými stranami. "Základom dobrej politiky je stabilita, ktorá sa prejaví na spokojnosti občana a jeho vnímaní vlády," upozornil.
V súvislosti s dnešnou finalizáciu návrhu vládneho programu poznamenal, že ešte nemá k dispozícii verziu pripravenú na schválenie v parlamente a informácie z médií považuje za kontroverzné. Prezident sa však domnieva, že súčasná koalícia bude musieť nadviazať v sociálnych programoch na kroky predchádzajúceho kabinetu. "Myslím si, že si to koalícia uvedomuje, pretože jedným z dôvodov, prečo došlo na Slovensku k predčasným voľbám v predminulom volebnom období, bola aj necitlivá politika vo vzťahu k sociálnemu postaveniu občana," konštatoval.
Prezident ako dlhoročný zástanca sociálnych programov tvrdí, že postavenie občana v štáte si vyžaduje určitý rešpekt, aj keď je konfrontovaný s tvrdou realitou a v niektorých otázkach je ťažko napĺňať jeho predstavy. Myslí si, že vláda sa nevyhne tejto pozícii, bude musieť byť ale veľmi opatrná. "To sa dá vycítiť aj z vyjadrení členov vlády k týmto otázkam, ktoré sú úplne iné, ako ich prezentovali pred voľbami," spomenul Gašparovič.
Zdôraznil potrebu komplexného pohľadu na problémy. „Tu nemôže byť dominantný minister financií či minister sociálnych vecí, musí tu byť určitá súhra. Nezmyselne škrtať znamená vyradiť občana z možnosti trhového kolobehu," upozornil.

Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies