Klimatické zmeny v Alpách je možné pozorovať aj z vesmíru

NETKY.SK • 3 Jún 2022, 09:08 • 2 min
Klimatické zmeny v Alpách je možné pozorovať aj z vesmíru

ŽENEVA – Sneh v Alpách rýchlo ubúda a nahrádza ho vegetácia. Táto zmena je pritom taká rozsiahla, že ju podľa vedcov možno vidieť až z vesmíru, vyplýva z najnovšej švajčiarskej štúdie. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.

slovakia

left justify in out

Vedci z Univerzity v Bazileji a z univerzity v Lausanne (UNIL) vo Švajčiarsku použili družicové snímky na vypracovanie podľa nich najkomplexnejšej analýzy zmien vegetačnej produktivity v Alpách. Výsledky ich výskumu boli vo štvrtok publikované vo vedeckom časopise Science. Tím vedcov, ktorý viedla profesorka Sabine Rumpfová z Univerzity v Bazileji, použil údaje zo satelitov a zistil, že za posledné štyri desaťročia sa v dôsledku klimatických zmien vegetácia v Alpách nad líniou lesov rozbujnela o 80 percent. Okrem toho tiež ubúda snehová prikrývka.

 

img

 

„Ukázalo sa, že rozsah zmien v Alpách je masívny. Alpské rastliny sú prispôsobené ťažkým podmienkam, avšak nie sú veľmi priebojné,“ uviedla Rumpfová s tým, že niektoré druhy rastlín prišli v dôsledku environmentálnych zmien o svoju prevahu. „Unikátna alpská biodiverzita je preto pod značným tlakom,“ dodala Rumpfová. Vedecký tím skúmal okrem vegetačných zmien aj úbytok snehovej prikrývky v oblastiach ležiacich v nadmorskej výške nad 1 700 metrov, pričom z výskumu vylúčili ľadovcové oblasti a zalesnené oblasti.

 

img

 

Počas výskumu napokon prišli k záveru, že od roku 1984 prišlo k výraznému úbytku snehovej prikrývky na takmer desiatich percentách skúmaných oblastí. Ide o trend, ktorý je podľa vedcov znepokojivý.

 

„Pri predchádzajúcich analýzach družicových snímok takýto trend zaznamenaný nebol,“ uviedol Antoine Guisan z UNIL. „Už roky miestne merania vykonávané v teréne ukazujú, že hĺbka snehu v nižších nadmorských výškach sa zmenšuje. Tento úbytok už spôsobil, že v niektorých oblastiach sa už sneh väčšinou nevyskytuje,“ uviedol Grégoire Mariéthoz z UNIL.

 

 

Možno vás zaujme: TECHNIKA: HP a System76 predstavujú nový notebook pre vývojárovtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Johny domansky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies