Kežmarská nemocnica otvorila nové CT pracovisko

NETKY.SK • 3 Február 2016, 15:55 • 2 min
Kežmarská nemocnica otvorila nové CT pracovisko

KEŽMAROK - V kežmarskej Nemocnici Dr. Vojtecha Alexandra v stredu otvorili pracovisko počítačovej tomografie (CT).

slovakia

left justify in out

"Vychádzali sme z potrieb našej nemocnice a ambulantného sektoru, práve preto nám vyplynula nutnosť toto CT čo najskôr zakúpiť a inštalovať. Predpokladáme, že denne by sme mohli vyšetriť 10 až 15 pacientov. Chceli by sme, aby tu bola čakacia doba minimálna,“ uviedol pre médiá Štefan Volák, námestník pre liečebno-preventívnu starostlivosť kežmarskej nemocnice, zároveň lekár jej chirurgického oddelenia. Zriadenie pracoviska aj s vybavením a stavebnými úpravami vyšlo nemocnicu podľa Voláka na približne 300-tisíc eur vrátane DPH, financovala to z vlastných zdrojov.

 

Nemocnica sa CT prístroj usilovala získať štyri roky. „Nie je to nové CT, na to sme nemali financie, kúpili sme dva roky používané CT. Mali sme referencie, že prístroj funguje a je technicky v takej kondícii, že je pre našu nemocnicu úplne dostatočný,“ vysvetlil. Hoci spádová oblasť okresu Kežmarok predstavuje 71-tisíc obyvateľov, podľa jeho slov prichádzajú do nemocnice pacienti nielen z okresu, ale aj z ďalších oblastí zo severu a juhu. Novozriadené CT pracovisko bude vykonávať vyšetrenia na základe objednávok počas pracovných dní.

 

Ako vysvetlil Marián Ksiažek, vedúci rádiologický technik, kežmarská nemocnica získala 16-laserový prístroj, ktorý je schopný vykonať všetky bežné CT vyšetrenia, natívne alebo kontrastné, počnúc hlavou až po dolné končatiny, vyšetrenie mozgu, pľúc či brucha. Pomáha tiež odhaľovať závažnejšie ochorenia. „CT vyšetrenia sa vykonávajú na doplnenie diagnostiky pri nejasných röntgenových nálezoch pri klasickom röntgenovom vyšetrení. Môžeme teda urobiť podrobnejšie vyšetrenia,“ uviedol Ksiažek. Zariadenie podľa neho umožňuje na základe skenovania vyhotoviť množstvo snímok, ktoré dokáže spracovať v trojrozmernom obraze.

 

Otvorenie CT pracoviska bolo spojené s pietnou spomienkou na doktora Alexandra Vojtecha (1857-1916), po ktorom je pomenovaná nemocnica. Mesto si tento rok pripomína viacerými podujatiami 100. výročie úmrtia tohto svojho rodáka a dlhoročného mestského lekára, priekopníka röntgenológie v Uhorsku.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies