Kandidátov na ombudsmana ešte neevidujú, čas je do piatka

NETKY.SK • 5 Jún 2022, 11:30 • 2 min
Kandidátov na ombudsmana ešte neevidujú, čas je do piatka

BRATISLAVA - V Národnej rade (NR) SR ešte neevidujú žiadneho oficiálneho kandidáta na funkciu verejného ochrancu práv. Pre TASR to potvrdil podpredseda parlamentného ľudskoprávneho výboru Peter Pollák (OĽaNO). Termín na predkladanie návrhov je do piatka 10. júna.

slovakia

left justify in out

Pollák zároveň uviedol, že v koalícii sa hovorí o viacerých menách, ktoré by mohli do funkcie kandidovať, napríklad Róbert Dobrovodský či Pavol Žilinčík. Podľa informácií TASR sa spomínalo aj meno poslankyne NR SR Jany Žitňanskej či Martina Giertla, bývalého splnomocnenca vlády pre rozvoj občianskej spoločnosti.

 

Post ombudsmana nie je obsadený už viac ako dva mesiace. Doterajšej ombudsmanke Márii Patakyovej sa skončilo funkčné obdobie ešte 29. marca a opätovne kandidovať nebude. Kancelária verejného ochrancu práv upozornila, že má na stole 179 podnetov, ktoré čakajú na zhodnotenie novým ombudsmanom. Prvý termín na podávanie návrhov bol pôvodne určený na 25. februára, odvtedy sa presúva.

 

img

 

Voliť verejného ochrancu práv majú poslanci na schôdzi, ktorá sa začína 14. júna. Plénum ho volí na 5 rokov z kandidátov, ktorých navrhne najmenej 15 poslancov.

 

Za ombudsmana možno zvoliť občana SR, ktorý v deň voľby dosiahol vek 35 rokov, má spôsobilosť na právne úkony v plnom rozsahu, je bezúhonný a „jeho vzdelanie, schopnosti, skúsenosti a morálne vlastnosti dávajú záruku, že funkciu verejného ochrancu práv bude riadne vykonávať". Ombudsman nesmie byť členom politickej strany ani hnutia.

 

img

 

Verejný ochranca práv je nezávislý orgán SR. Poslaním tejto inštitúcie je chrániť základné práva a slobody občanov pred orgánmi verejnej správy, teda napríklad úradmi, zdravotnou či Sociálnou poisťovňou. Úlohou ombudsmana je upozorňovať na porušovanie práv a žiadať o nápravu.

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Nikoleta Preložníková
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies