Kandidáti OĽaNO-NOVA sa zaviazali, že nepoložia pravicovú vládu

NETKY.SK • 8 December 2015, 08:15 • 2 min
Kandidáti OĽaNO-NOVA sa zaviazali, že nepoložia pravicovú vládu

BRATISLAVA – V prípade, že po marcových voľbách vznikne pravicová vláda a OĽaNO – NOVA bude jej súčasťou, poslanci hnutia podporia koaličnú zmluvu, programové vyhlásenie vlády a všetky kroky, ktoré budú viesť k jeho napĺňaniu.

slovakia

left justify in out

Vyplýva to zo zmluvy kandidáta s voličmi, ktorú podpísali všetci 150 kandidáti opozičnej OĽaNO – NOVA do parlamentných volieb. Kandidáti rovnako podpísali text, že „počas celého volebného obdobia svojím hlasovaním či nehlasovaním, priamo či nepriamo (spojené hlasovanie) svojej vláde nevyslovím nedôveru“.


Traja poslanci OĽaNO - predseda strany Igor Matovič, Erika Jurinová a Jozef Viskupič, hlasovali v roku 2011 za pád vlády Ivety Radičovej. Kandidáti za poslancov OĽaNO – NOVA teraz v zmluve podpísali, že už takto hlasovať nebudú. Za pád pravicovej vlády podľa Matoviča v minulosti hlasovalo KDH, neskôr SaS, časť OĽaNO a traja poslanci Mostu-Híd, ktorí boli členmi OKS. „Pravicový volič je sklamaný. Preto mu chceme dať ponuku, prísľub, že nepôjdeme do postele s Ficom a ak pravica vytvorí vládu, tak ju počas celého volebného obdobia nezložíme,“ vysvetlil pre agentúru SITA Matovič.


Predseda OĽaNO – NOVA zdôraznil, že zmluva predstavuje predovšetkým morálny záväzok, v žiadnom prípade nebude poslancom rozkazovať, ako majú hlasovať alebo ich za prípadné porušenie zmluvy sankcionovať. Zmluvu podpisovali kandidáti dobrovoľne, podľa Matoviča svojím podpisom všetci ukázali, kde budú stáť po marcových voľbách a ako sa budú správať.


Kandidáti na poslancov vyjadrujú v zmluve súhlas s víziou a cieľmi hnutia, ako aj súhlas s dokumentom Zmluva so Slovenskom. Uchádzači o hlasy voličov v zmluve vyslovujú záväzok, že nepodporia programové vyhlásenie vlády Smeru-SD a nebudú pomáhať existencii a udržaniu vlády Smeru-SD. Aktívni primátori a starostovia, ktorí sa stanú poslancami, sa do 30 dní buď predošlého mandátu vzdajú, alebo skrátia svoj úväzok na polovičný či menší. Zároveň sa vzdajú platu starostu alebo primátora. „V čase narastajúcich bezpečnostných rizík považujem za dôležité prehlásiť, že budem rešpektovať a nespochybňovať svojou aktivitou a vyjadreniami medzinárodné záväzky SR, vyplývajúce z jej členstva v Európskej únii a Severoatlantickej aliancii,“ uvádza sa v poslednom bode zmluvy. Kandidát OĽaNO – NOVA rovnako v zmluve prehlasuje, že nebol aktívnym spolupracovníkom a pracovníkom Štátnej bezpečnosti (ŠtB), prípadne inak aktívne nespolupracoval s komunistickým režimom na potláčaní slobôd jednotlivcov či skupín občanov.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies