K opatrovateľskému možno budú prirátané príspevky na stravu a rekreáciu

NETKY.SK • 10 Jún 2021, 13:27 • 2 min
K opatrovateľskému možno budú prirátané príspevky na stravu a rekreáciu

BRATISLAVA - Asociácia na ochranu práv pacientov Slovenskej republiky žiada prehodnotiť výšku opatrovateľských príspevkov.

slovakia

left justify in out

Opatrovatelia by podľa asociácie nemali byť znevýhodnení v porovnaní s inými skupinami zamestnancov a skupinami obyvateľov, ktoré štát podporuje vyššími finančnými príspevkami.

 

img

 

Asociácia to uviedla ako zásadnú pripomienku počas pripomienkového konania k návrhu nariadenia vlády o výške sadzby na jednu hodinu osobnej asistencie a výške peňažného príspevku na opatrovanie.

 

Prečítajte si: Životné minimum má od júla stúpnuť, zvýši to sociálne príspevky a zníži dane

Pacientska asociácia upozorňuje na to, že v súčasnosti opatrovatelia nemajú nárok na nemocenské, dávku v nezamestnanosti ani materskú dávku. „Bolo by potrebné zadefinovať nároky na uvedené dávky a obdobia pri opatrovateľoch, resp. pri asistencii," uviedla asociácia.

 

Opatrovanie totiž nie je považované za pracovný pomer ale za sociálnu dávku. Pri súčasných sumách príspevkov podľa asociácie nie je možné žiadať o vyšší úver, napríklad na bývanie, keďže z pohľadu banky je vysoké riziko smrti u opatrovaného. „Možné riešenie by bolo rozšíriť možnosť úverového financovania aj pre opatrovateľov zo Štátneho fondu rozvoja bývania tak, ako to je to pri ZŤP," navrhuje asociácia.

 

Za každý odpracovaný deň v súlade so Zákonníkom práce žiada asociácia priznávať opatrovateľom aj asistentom stravné lístky, resp. zvýšiť sumu o stravné za každý deň. Asociácia tiež požaduje, aby štát opatrovateľom vyplácal rekreačný príspevok.

 

img

Opatrovateľom v produktívnom veku a opatrovateľom, ktorí dostávajú dôchodkovú dávku, sa má od začiatku júla tohto roka zvýšiť príspevok na opatrovanie. Vyplýva to z návrhu nariadenia vlády, ktorý predložilo ministerstvo práce a sociálnych vecí do pripomienkového konania.

 

Príspevok pre poberateľov v produktívnom veku pri celodennom opatrovaní jednej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím má stúpnuť takmer o 32 eur na 508,44 eura mesačne. Ak poberateľ príspevku dostáva nejaký druh dôchodku a celodenne opatruje jednu osobu s ŤZP, príspevok má ísť nahor takmer o 16 eur na 254,22 eura. Od začiatku budúceho mesiaca má vzrásť aj sadzba za jednu hodinu osobnej asistencie, a to o 64 centov na 4,82 eura.Táto sadzba slúži na výpočet výšky peňažného príspevku na osobnú asistenciu.

Peňažný príspevok na opatrovanie štát poskytuje priamo osobe, ktorá opatruje fyzickú osobu s ťažkým zdravotným postihnutím odkázanú na opatrovanie. Jeho výška je stanovená v závislosti od toho, či opatrovateľ poberá, resp. nepoberá niektorú zo zákonom ustanovených dôchodkových dávok, od počtu opatrovaných fyzických osôb s ťažkým zdravotným postihnutím a od rozsahu poskytovaného opatrovania. Navrhovaným nariadením sa majú zvýšiť všetky mesačné výšky peňažného príspevku na opatrovanie u opatrovateľov v produktívnom veku, ako aj u opatrovateľov poberajúcich dôchodkovú dávku.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Kristýna Peštová
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies