Joe Biden presadzuje tvrdý postup voči Číne, európski lídri sú v rétorike opatrnejší

NETKY.SK • 13 Jún 2021, 08:13 • 2 min
Joe Biden presadzuje tvrdý postup voči Číne, európski lídri sú v rétorike opatrnejší

CARBIS BAY - Lídri krajín G7 sa v sobotu dohodli na budovaní lepšej infraštruktúry pre rozvojové krajiny. Takýmto spôsobom chcú konkurovať svetovým iniciatívam zo strany Číny.

slovakia

left justify in out

Za jednotnejší front, ktorý bude schopný ekonomicky konkurovať Pekingu, sa postavil najmä americký prezident Joe BidenJeho stanovisko do značnej miery podporili Kanada, Veľká Británia a Francúzsko

 

Krajiny ako Nemecko, Taliansko a Európska únia preukázali väčšiu váhavosť. Informoval o tom zástupca Bidenovej administratívy, ktorý si neprial zverejniť svoje meno.

 

Biden je proti núteným prácam v Číne
Biden sa osobne stretol aj s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom či nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou, ktorá má na budúci mesiac pricestovať do Bieleho domu.

Americký prezident chce, aby sa lídri G7 jednotne vyjadrili proti núteným prácam súvisiacim najmä s ujgurskou moslimskou menšinou a inými etnickými skupinami v Číne.

 

Verí, že odsúdenie v tejto veci bude súčasťou spoločného nedeľného vyhlásenia. Niektorí európski spojenci sú však opatrnejší v tak ráznom postoji voči Pekingu.

 

Partnerstvo založené na hodnotách
Biden vyhlásil, že plán Build Back Better World - Znova vybudujme lepší svet by mal byť alternatívou s vyššou kvalitou voči podobnému čínskemu programu novej Hodvábnej cesty, cez ktorý krajina pomohla financovať železnice, cesty a prístavy v mnohých krajinách. Čelí však kritike za to, že krajiny si vytvorili obrovský dlh a dostali sa tak pod neprimeraný vplyv Pekingu.

V spoločnom vyhlásení na samite v anglickom Cornwalle lídri G7 uviedli, že ich plán ponúkne "partnerstvo založené na hodnotách, vysokom štandarde a transparentnosti". Detaily o financovaní plánu však zatiaľ nie sú známe.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Katarina Zakova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies