Japonci chcú trhnúť prvenstvo! Na Zem plánujú priviesť vzorky z Marsu

NETKY.SK • 19 August 2021, 20:20 • 2 min
Japonci chcú trhnúť prvenstvo! Na Zem plánujú priviesť vzorky z Marsu

TOKIO - Japonská vesmírna agentúra (JAXA) plánuje priniesť vzorky pôdy z planéty Mars skôr ako Spojené štáty a Čína, ktoré odštartovali svoje misie ešte vlani.

slovakia

left justify in out

Vo štvrtok o tom informovali zástupcovia JAXA s tým, že chcú v roku 2024 vyslať sondu na marťanský mesiac Fobos, aby tam zozbierala 10 gramov pôdy a v roku 2029 ich priviezla naspäť na Zem.

 

Japonci chcú získať prvenstvo
"Misia s rýchlym návratom by Japonsko posunula pred Spojené štáty aj Čínu napriek tomu, že by začalo neskôr", konštatoval počas online tlačovej konferencie projektový manažér Jasuhiro Kawakacu.

Rover Perseverance amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) má z kráteru na Marse pozbierať 31 vzoriek a tie by sa následne, pomocou Európskej vesmírnej agentúry (ESA), mali dostať na Zem v roku 2031.

 

Čína sa v máji stala druhou krajinou, ktorej sa podarilo pristáť na Marse so svojím zariadením a vzorky plánuje priviezť naspäť okolo roku 2030.

 

Život na Marse
Vedci z JAXA sú však presvedčení, že približne 0,1 % pôdy na povrchu Fobosu pochádza z Marsu a 10 gramov by mohlo, v závislosti od hutnosti pôdy, obsahovať 30 zrniek, vysvetlil Kawakacu.

Podľa profesora Tomohira Usuia z Inštitútu vesmírnych a astronautických vied je pôda na Fobose pravdepodobne zmesou materiálu zo samotného mesiaca a materiálu z Marsu.

 

Zber vzoriek z viacerých lokalít na Fobose by mohol poskytnúť väčšiu šancu na získanie možných stôp života na Marse ako získanie pôdy z jednej lokality na Marse.

 

Vedci tak dúfajú, že by sa štúdiom vzoriek pôdy z Fobosu, vrátane materiálu z Marsu, mohli dozvedieť viac o evolúcii marťanskej biosféry.

 

Japonský výskum na Fobose spolu so vzorkami NASA z marťanského krátera sa môžu podľa Usuia navzájom dopĺňať a viesť k odpovediam na otázky týkajúce sa života na Marse.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Katarina Zakova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies