J. FIGEĽ: Tretí balík na D1 cez PPP nebude, začne sa stavať po menších úsekoch

NETKY.SK • 14 December 2010, 8:3 • 2 min
J. FIGEĽ: Tretí balík na D1 cez PPP nebude, začne sa stavať po menších úsekoch

J. FIGEĽ: Tretí balík na D1 cez PPP nebude, začne sa stavať po menších úsekoch

slovakia

left justify in out

Tretí balík na výstavbu časti diaľnice D1 cez Projekt verejno-súkromného partnerstva (PPP) nebude. Takmer 30-kilometrová časť diaľnice D1, ktorú malo celú postaviť súkromné konzorcium, sa bude stavať postupne po menších úsekoch. Definitívne rozhodnutie dnes pre médiá tlmočil minister dopravy Ján Figeľ (KDH) po rokovaní všetkých koaličných partnerov.
"Diaľnica D1 potrebuje kompletizáciu," konštatoval minister. Prvá časť cestnej komunikácie, tunel Vyšňové, sa má začať stavať na budúci rok s termínom dokončenia - rok 2016. "Jeho financovanie bude vykryté z európskych fondov a štátneho rozpočtu," dodal. Z eurofondov pôjde na tento tunel 400 miliónov eur.
Výstavba zvyšných častí diaľnice sa začne do dvoch rokov tak, aby boli sfinalizované tiež v roku 2016. Tieto úseky budú podľa Figeľa nanovo vytendrované cez PPP alebo klasické verejné obstarávania.
Pôvodne malo časť diaľnice D1 medzi Hričovským Podhradím a Dubnou Skalou postaviť konzorcium na čele s nemeckou spoločnosťou Hochtief. V prípade realizácie projektu malo dostať v priebehu 30 rokov približne 8,5 miliardy eur, ponúkalo však tretinové zníženie ceny. Podľa premiérky Ivety Radičovej (SDKÚ-DS) bude teraz výstavba 30-kilometrového úseku lacnejšia približne o 3 miliardy eur.

Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky

Netky
JAR JE TU O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona