Izrael úspešne odskúšal systém protiraketovej obrany Chec-3

NETKY.SK • 10 December 2015, 10:37 • 2 min
Izrael úspešne odskúšal systém protiraketovej obrany Chec-3

JERUZALEM - Izrael dnes úspešne odskúšal systém protiraketovej obrany Chec-3, ktorý vybudoval v spolupráci so Spojenými štátmi. Ako informovalo izraelské ministerstvo obrany, raketový systém zasiahol cieľ, ktorý mal simulovať trajektóriu rakiet dlhého doletu, aké majú vo výzbroji Irán, Sýria a proiránske libanonské hnutie Hizballáh. Ministerstvo zdôraznilo, že išlo o dokonanú skúšku "naostro".

slovakia

left justify in out

Prvý pokus o ňu sa vlani skončil neúspechom pre chybné stanovenie cieľa. Joseph Weiss, šéf spoločnosti Israel Aerospace Industries (IAI), ktorá protiraketový systém spolu s americkými partnermi vyvíja, uviedol, že dnešný úspešný test je dôležitým krokom k tomu, aby sa jeden z najvýznamnejších projektov Izraela stal funkčným. Systém Chec, pre ktorý sa používa aj označenie Arrow, čo v oboch prípadoch v preklade znamená Šíp, je určený na detekciu a likvidáciu iránskych rakiet Šaháb-3, ako aj ďalších rakiet ďalekého doletu. Protiraketa Arrow 3 je schopná ničiť balistické rakety vo väčšej vzdialenosti a vo vyššej výške než rakety triedy Arrow 2.


Rakety Arrow 3 sú skonštruované pre let nad zemskou atmosférou, kde sa oddelí ich bojová hlavica, ktorá sa tým zmení na akúsi družicu-"kamikadze" schopnú sledovať a likvidovať ciele. Tieto operácie vo veľkých výškach sú zamerané na likvidáciu jadrových, biologických alebo chemických rakiet protivníka. Arrow 3 je súčasťou obranného systému na ochranu Izraela, do ktorého patria aj systémy Železná kupola (Iron Dome) a Dávidov prak (používa sa aj názov Kúzelná palička - Magic Wand). Ozbrojené sily Izraela majú v súčasnosti dve batérie vybavené systémami Arrow 2 a tretia dostane Arrow 3.


Oznámenie o skúške je adresované podľa agentúry Reuters v prvom rade izraelskej verejnosti, znepokojenej predchádzajúcimi skúškami, pri ktorých izraelské jednotky z leteckej základne južne od Tel Avivu skúšobne odpálili niekoľko antirakiet. Táto situácia u mnohých Izraelčanov vyvolala obavy vzhľadom na špekulácie o možnej raketovej vojne s Iránom, Sýriou, šiitskými milíciami Hizballáh či hnutím Hamas v palestínskom pásme Gazy.

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies