Iránske námorné sily vypálili rakety v blízkosti americkej lietadlovej lode

NETKY.SK • 30 December 2015, 06:44 • 2 min
Iránske námorné sily vypálili rakety v blízkosti americkej lietadlovej lode

WASHINGTON - Lode iránskeho vojnového námorníctva vypálili niekoľko rakiet v tesnej blízkosti západných koaličných plavidiel, ktoré prechádzali cez Hormuzský prieliv. Incident sa odohral ešte minulý týždeň v sobotu, informovala dnes agentúra DPA s odvolaním sa na armádne zdroje.

slovakia

left justify in out

Konvoj tvorila americká lietadlová loď USS Harry S. Truman, americký torpédoborec a francúzska fregata. Plavidlá v danom čase vykonávali rutinné podporné úlohy v rámci operácie koaličných síl proti teroristickej skupine Dáiš (tzv. Islamský štát) v Iraku a Sýrii, uviedlo Centrálne velenie armády USA (CENTCOM).


"Takéto správanie sa je veľmi provokatívne, nebezpečné a neprofesionálne, pričom vyvoláva otázky o záväzkoch Iránu pre bezpečnosť námornej trasy, ktorá je kľúčovou pre medzinárodný obchod," uvádza CENTCOM, podľa ktorého iránska strana varovala o svojich cvičných manévroch len 23 minút predtým.


Jedna zo striel minula lietadlovú loď o 1500 metrov. Rýchle útočné plavidlá iránskych Revolučných gárd začali cvičenie ostrou muníciou vo chvíli, keď sa koaličný konvoj približoval k záveru strategického Hormuzského prielivu medzi Iránom a Spojenými arabskými emirátmi, ktorý spája Arabské more a Perzský záliv. twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies