Irán inštaluje nové zariadenia na obohacovanie uránu. Čo na to MAAE a USA?

NETKY.SK • 14 Jún 2024, 07:50 • 2 min
Irán inštaluje nové zariadenia na obohacovanie uránu. Čo na to MAAE a USA?

VIEDEŇ - Irán ďalej rozširuje svoje jadrové kapacity, uviedla Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) vo štvrtok, len týždeň po tom, ako Rada guvernérov MAAE schválila uznesenie kritizujúce nedostatočnú spoluprácu Teheránu s MAAE, informuje AFP.

slovakia

left justify in out

MAAE informovala svojich členov, že Teherán ju oboznámil s tým, že v zariadeniach na obohacovanie uránu v Natanze a Fordú dal nainštalovať ďalšie kaskády.
 
Kaskáda je séria centrifúg - strojov používaných v procese obohacovania uránu.
 
Hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Matthew Miller v reakcii na najnovšiu správu MAAE uviedol, že "objasňuje, že Irán má v úmysle pokračovať v rozširovaní svojho jadrového programu spôsobmi, ktoré nemajú žiadny dôveryhodný mierový účel." Miller zdôraznil, že "Irán musí bezodkladne spolupracovať s MAAE, aby plne implementoval svoje právne záväzné záväzky".

Podľa MAAE je Irán jediným štátom bez jadrových zbraní, ktorý obohacuje urán na vysokú úroveň 60 percent, tesne pred zbraňovou kvalitou, pričom stále hromadí veľké zásoby uránu.
 
MAAE uviedla, že Teherán výrazne posilnil svoj jadrový program a teraz má dostatok materiálu na výrobu niekoľkých atómových bômb.
 
Táto islamská republika postupne odstupovala od svojich záväzkov v rámci jadrovej dohody, ktorú uzavrela so svetovými mocnosťami v roku 2015.
 
Táto prelomová dohoda poskytla Iránu úľavu od západných sankcií výmenou za obmedzenie svojho jadrového programu. Zmluva však "padla" v roku 2018 po jednostrannom odstúpení Spojených štátov za vtedajšieho prezidenta Donalda Trumpa. Snahy o oživenie dohody zatiaľ zlyhali.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Ingrid Vrabcová
Zdroj: AFP / Reuters, Foto: Irán vzdoruje MAAE s novými plánmi na obohacovanie uránu a inštaluje nové kaskády v Natanze a Fordowe / voanews.com
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies