INTERIÉR 92XX12 interiérová tvorba dizajnéra Debnára

NETKY.SK • 12 Júl 2012, 21:07 • 2 min
INTERIÉR 92XX12 interiérová tvorba dizajnéra Debnára

INTERIÉR 92XX12 interiérová tvorba dizajnéra Debnára - Môj dom Výstava INTERIÉR 92XX12, ktorá sa uskutoční od 12. do 31.

slovakia

left justify in out

img

Výstava INTERIÉR 92XX12, ktorá sa uskutoční od 12. do 31. júla 2012 v Novohradskom múzeu a galérii v Lučenci, je bilanciou rozsiahlej a typologicky rôznorodej tvorby dizajnéra, architekta a vysokoškolského pedagóga Miroslava Debnára (1962). Výstava lučeneckého rodáka predstavuje na päťdesiatich paneloch, symbolizujúcich autorovo aktuálne životné jubileum, predovšetkým diela z oblasti interiérovej tvorby, ktoré vytvoril v rokoch 1992 až 2012. Retrospektívu, uzatvárajúcu dvadsaťročné tvorivé obdobie, dopĺňajú trojdimenzionálne exponáty, ktoré približujú autorove dizajnérske práce – návrhy nekonformných interiérových prvkov a solitérov.
Výstava INTERIÉR 92XX12 prezentuje interiérovú tvorbu Miroslava Debnára v chronologickom slede počnúc realizáciami zo začiatku 90. rokov a končiac pri najaktuálnejších prácach. Podáva svedectvo nielen o rozsahu autorovej tvorby počas dvadsaťročnej profesionálnej dráhy, ale aj o rozmanitosti úloh a zadaní, na ktorých pracoval. Interiéry, určené na bývanie, alebo na verejné funkcie a služby – wellness, predajňa, showroom či hotel, ranné alebo nedávne práce – všetky majú spoločného menovateľa: úsilie o výtvarnú jedinečnosť v spojení s premyslenou funkčnosťou a perfektným remeselným vyhotovením. „Najvyšším cieľom autorovho snaženia je vytvoriť pre užívateľa prostredie na život, prácu či oddych s mimoriadnou úžitkovou a estetickou hodnotou“ vysvetľuje kurátorka výstavy Ľubica Fábri a dodáva: „Interiéry, vytvorené Miroslavom Debnárom nesú pečať dizajnérskeho prístupu a snahy o modernú nadčasovosť. Profesionalita a poctivosť v práci s každou, aj so zdanlivo malichernou súčas ťou priestoru sú esenciami, ktoré interiérovú tvorbu Miroslava Debnára radia medzi autorské výkony, potvrdzujúce platnosť pravdy o podstate umenia, ktorou je dokonalosť spočívajúca v detaile.“
Výstava umožňuje návštevníkovi vstúpiť do priestorov, v ktorých možno nájsť napriek racionálnej dispozícii a neveľkému množstvu zariadenia atmosféru, ktorá je jedinečná – poskytujú najvyšší užívateľský komfort a zároveň prekvapivé výtvarné momenty, harmóniu ušľachtilých materiálov, kreatívne rozohranú hru farieb a štruktúr, množstvo detailov vycibrených do dokonalosti.
Kým interiéry sú pre Miroslava Debnára miestom na konštruktívnu úvahu nad poslaním priestoru, pretavenú do reality s remeselným perfekcionizmom, vo voľných dizajnérskych prácach interiérových prvkov a solitérov ako sú nekonformné kreslá, stoly či svietidlá, dáva prednosť pred dokonalou úžitkovosťou filozofii, nálade a hre. Venuje sa experimentu, zamýšľa sa nad podstatou vecí, hľadá nekonformné tvary a spojenia, objavuje nové významy.
Tvorí objekty bez nároku na ich jednoznačnú platnosť či všeobecnú akceptovateľnosť – nezáväzne sa pohráva s témou, tvarom a materiálom. Miroslav debnár vytvára dizajny, ktorých zmysel a použitie sa zdajú byť prenechané fantázii okoloidúcich – akoby si užíval slobodu, voľnosť a ničím neobmedzené potešenie, aké tento druh tvorby môže dizajnérovi poskytnúť, ak nie je spútaný požiadavkou sériovosti a predajnosti.
Výstava INTERIÉR 92XX12 nie je len autorskou výpoveďou – je aj skvelou demonštráciou toho, akou náročnou multidisciplinárnou profesiou je tvorba interiérov zodpovedajúcich súčasným vysokým nárokom a akým osviežením môže byť autorský dizajn, ak nezapiera, že je predovšetkým nezáväznou hrou. Po úvodnej inštalácii v Lučenci bude výstava INTERIÉR 92XX12 predstavená aj publiku v Bratislave – uskutoční sa v termíne od 13. 8. do 20. 10. 2012 v priestoroch Centra súčasnej architektúry a dizajnu ARCHA na Továrenskej ul. 10.
O vystavujúcom autorovi: Doc. Mgr. Miroslav Debnár (13. 6. 1962, Lučenec) – dizajnér a architekt absolvoval štúdium dizajnu na SUPŠ v Kremnici (1981) a na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave (1992). Od roku 1992 pôsobí ako pedagóg a od roku 2002 aj ako vedúci Katedry dizajnu VŠVU v Bratislave, docentom sa stal v roku 2005. Okrem pedagogickej činnosti sa venuje tvorbe interiérov, dizajnu a architektúry. Portfólio jeho projektov a realizácií zahŕňa bytové interiéry a rodinné domy, občianske stavby a komerčné interiéry, ako aj produktový a experimentálny dizajn. Miroslav Debnár predstavil svoju tvorbu na viacerých autorských a kolektívnych výstavách doma (Lučenec, Bratislava, Banská Bystrica, Košice) i v zahraničí (Osaka, Tokio, Ľubľana, Viedeň, Saint-Étienne, Praha). S nekonformnými autorskými dizajnmi sa pravidelne zúčastňuje etablovanej prehliadky Fórum dizajnu na veľtrhu Nábytok a bývanie v Nitre. Viaceré autorove realizované interiéry boli vybrané v rámci celoštátnych dokumentač ných projektov Centra architektúry a dizajnu ARCHA na výberovú výstavu INTERIOR.SK.05/07 s úspechom prezentovanú vo viacerých metropolách strednej Európy a tiež do výberovej kolekcie INTERIOR.SK.08/10, predstavujúcej najlepšie z interiérovej tvorby v SR v rokoch 2008 – 2010. Miroslav Debnár žije a pracuje v Bratislave.

Zdroj:PR SERVIS SITAtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies