Informatici na Slovensku zarobia o 40 % viac, ako je priemer

NETKY.SK • 29 December 2014, 14:49 • 2 min
Informatici na Slovensku zarobia o 40 % viac, ako je priemer

BRATISLAVA - Priemerný plat na Slovensku bol podľa online prieskumu Platy.sk v treťom štvrťroku tohto roka 847 eur. Ľudia pracujúci v informačných technológiách, no pritom nie vo vedení, zarobia v priemere mesačne 1184 eur. Plat informatikov teda prevyšuje priemerný zárobok o 40 %.

slovakia

left justify in out

Ako dnes uviedla Marcela Glevická zo spoločnosti Profesia, pozície v informačných technológiách patria medzi najčastejšie inzerované a najťažšie obsaditeľné na jej pracovnom portáli. Kým na jedno pracovné miesto cez Profesia.sk v tomto roku v priemere zareaguje 27 kandidátov, o jednu pozíciu v informačných technológiách sa uchádza len 12 kandidátov.
     

"Vďaka vysokému záujmu patria informatici medzi najlepšie zarábajúce pozície. Viac ako informatici v tomto roku zarobili len ľudia pracujúci v manažmente a telekomunikáciách," priblížila Glevická.
     

Informatici patria podľa nej k najlepšie zarábajúcim profesiám už niekoľko rokov. Za posledných päť rokov sa rozdiel v platoch medzi nimi a priemernými platmi na Slovensku ešte zvýšil. V roku 2009 bol priemerný zárobok vyplývajúci z prieskumu Platy.sk 721 eur a plat informatikov 952 eur, rozdiel teda predstavoval 32 %. "Viac ako informatici zarábali už vtedy ľudia v manažmente, ale tiež ľudia pracujúci vo farmaceutickom priemysle a technike," doplnila hovorkyňa spoločnosti.
     

Rovnako ako v iných kategóriách, aj pre informačné technológie platí, že je rozdiel medzi priemerným platom a platmi na jednotlivých pozíciách. Najviac v rámci tohto sektora zarábajú IT architekti, ktorých plat je dokonca dvakrát vyšší ako priemerný plat v samotných informačných technológiách.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies