Igor Matovič chce pridať seniorom ďalších 100 eur

NETKY.SK • 2 December 2021, 19:37 • 2 min
Igor Matovič chce pridať seniorom ďalších 100 eur

BRATISLAVA - Minister financií navrhol v Národnej rade (NR) SR, že k poukazu v hodnote 500 eur za očkovanie pre ľudí nad 60 rokov by mohli pridať bonus 100 eur na energie pre dôchodcov bez ohľadu na to, či sú zaočkovaní.

slovakia

left justify in out

Podľa Matoviča tento návrh stojí za zváženie. Dodal, že ruka je podaná voči všetkým v sále vrátane SaS a opozičných poslancov. Skonštatoval, že ak si vedia poslanci predstaviť dohodu na takomto návrhu, je pripravený o tom rokovať. "Sme otvorení, áno, pridať nejaký bonus pre všetkých dôchodcov bez ohľadu na to, či budú zaočkovaní, alebo nebudú zaočkovaní, na energie," vyhlásil s tým, že by to stálo približne 110 miliónov eur navyše.

 

img

 

Minister financií poukázal na mimoriadne napätú situáciu v nemocniciach. Pripustil, že prehrali súboj o presviedčanie najrizikovejších ľudí. "My sme neargumentovali dostatočne, my sme dostatočne nepresviedčali a prehrali sme ten súboj argumentov s ľuďmi, ktorí týchto dôchodcov strašili čipmi a bludmi. Preto my sme zodpovední za ich životy. My si tú zodpovednosť zo seba ako Pilát nezmyjeme, aj keby sme sa akokoľvek snažili," zdôraznil.

 

Prečítajte si tiež: Eduard Heger: Väčšina nákladov na liečbu hospitalizovaných ide na neočkovaných

 

Bol by rád, keby poslanci mali pri tomto návrhu otvorené duše a srdcia. Verí, že sa budú pri prijímaní zákonov, ktoré majú chrániť zdravie a život, rozhodovať záujmom spoločnosti a nie vlastným záujmom. Mrzí ho, že aj koaličná SaS kritizuje toto opatrenie a tiež, že nehovoria, ako inak dosiahnuť vyššiu zaočkovanosť dôchodcov a odľahčiť prácu zdravotníkov.

 

 

Nezaradený poslanec Miroslav Urban si nemyslí, že 500-eurový príspevok má nejaký zmysel. Nepovažuje to za systémové riešenie. Peniaze by radšej investoval do zdravotníctva. "Tu asi nejde z vašej strany o žiadnu snahu ekonomicky pomôcť dôchodcom," tvrdí nezaradený poslanec Erik Tomáš. Tomáš Taraba (nezaradený) poukázal na to, že je jedna skupina ľudí, ktorí by sa očkovať dali, ale majú problém s vakcínami, ktoré sú dostupné na Slovensku. "Je to tá skupina ľudí, ktorí majú problém s etickými stránkami vakcíny," dodal.

 

K téme: Vláda schválila poukazy pre seniorov

 

Poslanec Radovan Kazda (SaS) nepovažuje dôvody na skrátené legislatívne konanie o tomto návrhu za správne. Spomenul, že už sa hovorí o 4. dávke a možno budú potrebné aj ďalšie. Ľudia budú aj potom podľa neho očakávať nejaký príspevok. "Finančná motivácia je nebezpečná cesta," dodal Kazda.

 

Predseda parlamentu a líder Sme rodina Boris Kollár vyhlásil, že Sme rodina nebude za povinné očkovanie a vyzval všetkých občanov, aby sa dali zaočkovať. "Ja vítam, že to (minister financií – pozn. TASR) robí takto a že to nechce nakázať, s tým by som mal problém," podotkol Kollár. Pripustil, že po očkovaní ľudia aj zomierajú, dodal však, že ide o 7 ľudí v porovnaní so 14 000 ľuďmi, ktorí zomreli na COVID-19.

 

img

 

Kollár sa zároveň obrátil na dôchodcov a vyzval ich, aby si pozreli, ako hlasovala opozícia pri tomto návrhu. "Keď tento zákon prejde a opozícia ho podporí aj spolu s koalíciou, 870 000 dôchodcov dostane 500 eur a ešte 100 eur na elektrinu. A keď to neprejde, tak to sú len také 'žvásty' opozície, ako za vás bojujú," tvrdí.

 

Možno vás zaujmeZuzana Čaputová vyzvala premiéra, aby riešil pandémiu a reformy

 

 

 
twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Lukas Dedik
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies