I. RADIČOVÁ: Súčasťou energetického mixu SR je a bude jadrová energetika

NETKY.SK • 23 November 2010, 08:23 • 2 min
I. RADIČOVÁ: Súčasťou energetického mixu SR je a bude jadrová energetika

I. RADIČOVÁ: Súčasťou energetického mixu SR je a bude jadrová energetika

slovakia

left justify in out

img

Jadrová energetika podľa slov slovenskej premiérky Ivety Radičovej patrí a bude patriť do energetického mixu SR.
"Neoddeliteľnou súčasťou energetickej diverzifikácie, energetického mixu pre Slovensko je a aj v budúcnosti ostane jadrová energetika," uviedla Radičová dnes v Bratislave na 4. energetickej konferencii "Spoločná energetická politika EÚ a energetická bezpečnosť Slovenska", ktorú zorganizovala Slovenská spoločnosť pre zahraničnú politiku (SFPA).
Radičová zdôraznila, že vláda SR poskytuje podporu pri dokončení a uvedení do prevádzky dvoch nových reaktorov v Mochovciach. "Vedieme pravidelné konzultácie s Rakúskom. Informujeme ho o všetkých našich postupoch a spôsoboch zabezpečenia bezpečnosti každého kroku pri výstavbe," spresnila.
"Budeme pokračovať aj v aktivitách spoločného podniku štátnej spoločnosti JAVYS, a. s., s českou spoločnosťou ČEZ," informovala. Výstavba prípadného nového jadrového reaktora v Jaslovských Bohuniciach je podľa nej v zmysle Programového vyhlásenia vlády SR už "zadefinovaná jasne". "Štátny rozpočet na toto momentálne nemá zabezpečené zdroje," spresnila s tým, že "pokiaľ sa nájde zodpovedný, veľmi korektný investor a bude mať zdroje, nebránime sa ďalšiemu postupu". Financovanie takého projektu zo štátneho rozpočtu počas nastávajúcich 4 rokov však podľa premiérky "vláda nemá v pláne".
Pripomenula, že slovenská vláda si je vedomá záväzku 14-% podielu obnoviteľných zdrojov energie (OZE) na celkovej spotrebe energie v SR. "Jeho naplnenie musí však vychádzať z reálnych prírodných podmienok Slovenska, jeho energetickej sústavy, energetických výrobných zdrojov a ekonomickej únosnosti v cenách pre odberateľov," povedala.
Hlavná podpora OZE štátu bude podľa Radičovej smerovať do využitia poľnohospodárskej a lesnej biomasy tak, aby realizované projekty boli konkurencieschopné a bez dlhodobých dotácií. "Takto postavené zdroje energie by mali byť pri využití zeleného paliva efektívne, teda aby produkovali teplo, elektrinu, chránili životné prostredie a vytvárali dlhodobé pracovné miesta v regiónoch," dodala.

Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies