Hudba Mira Žbirku kraľuje tohtoročnému letu

NETKY.SK • 16 Júl 2022, 15:00 • 2 min
Hudba Mira Žbirku kraľuje tohtoročnému letu

Počas leta sa na hudbu Mira Žbirku spomína v rôznych podobách. Získal ceny na Slovenke roka a Ruka hore awards a na Pohode 2022 boli hlavnou témou albumy Nemoderný chalan, Chlapec z ulice a Zlomky poznania.

slovakia

left justify in out

Na otváracom koncerte skupina Midi Lidi s hosťujúcim Lacom Lučeničom zahrala exkluzívny set z dnes už kultových piesní. Skladbu To sa dá si s nimi zaspieval David Žbirka, ktorého v skladbe Zlomky spevácky podporil Michal Kaščák. Po diskusii Olivera Reháka o Mekyho textoch s Katkou a Davidom Žbirkovcami sa na Pohode uskutočnil aj slovenský krst albumu Posledné veci.

 

img

 

Do života ho uviedol Michal Kaščák, ktorý pripomenul hudbobnícku zanietenosť „slovenského McCartneyho” ale aj jeho empatiu a nezištnú pomoc mladým muzikantom. Ďalšia Pocta Mekymu bude 29. júla 2022 na festivale Žákovic Open. Legendárne skladby tam zahrá a zaspieva Žákovic Open All Stars Band s hudobnými hosťami. Aj tento koncert osobne podporí Katka Žbirková, ktorá o stálom multigeneračnom záujme o tvorbu svojho manžela povedala: „Meky by mal určite radosť. Stále chcel ľudí potešiť hudbou a teraz mu to všetci mnohonásobne oplácajú. Keď nemôžu tlieskať jemu, tlieskajú jeho hudbe v rôznych podobách. Som rada, že okrem koncertov môžeme fanúšikov pozvať aj na špeciálnu výstavu.”

 

img

 

V októbri 2022 bude v Národnom múzeu v Prahe výstava fotiek a memorabílií slovenského speváka a skladateľa. Neskôr sa presunie aj do Bratislavy. Vrcholom osláv nedožitej sedemdesiatky československej hudobnej legendy budú koncerty Tribute to Miro Žbirka 70. V Londýne (24. 9. 2022 - 229 Venue) sa predstavia Peter Bič Project, Dan Bárta, Rob Cass, David Žbirka, Lenny a ďalší. Nezištnú účasť v Bratislave (17. 10. 2022 - NTC Aréna) a v Prahe (21. 10. 2022 - O2 Universum) už potvrdili: David Koller, Peter Nagy, Katarína Knechtová, Michal Hrůza, Jana Kirschner, Adam Ďurica, Slza, Jiří Macháček, Lukáš Adamec, Martha, Lenny, Peter Bič Project a ďalší

 

img


Album Posledné veci ziskal množstvo pozitívnych recenzií od fanúšikov aj odborníkov. Po CD verzii vyjde na jeseň aj jeho LP verzia, na ktorej vynikne obal albumu s fotografiou Petra Župníka a grafickým spracovaním Jiřiho Troskova. Vydavateľstvo OPUS na október pripravuje vydanie prvých siedmich albumov Mira Žbirku v špeciálnom LP boxe.

 

img

 

Predpredaj vstupeniek na koncerty Tribute to Miro Žbirka 70:

 

Bratislava

 

Praha
twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Johny domansky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies