Horskí záchranári viackrát zasahovali v poslednú septembrovú sobotu

NETKY.SK • 1 Október 2017, 14:03 • 2 min
Horskí záchranári viackrát zasahovali v poslednú septembrovú sobotu

POPRAD - V poslednú septembrovú sobotu (30.9.) zasahovali horskí záchranári vo viacerých horských oblastiach.

slovakia

left justify in out

Horská záchranná služba (HZS) o tom informovala na svojej internetovej stránke.

 

Predpoludním bol do Domu HZS privezený 17-ročný chlapec maďarskej národnosti, ktorý sa počas výletu vo Vysokých Tatrách stratil svojej skupine. Na Hrebienku ho našiel zamestnanec hotela.

Popoludní prišla žiadosť o pomoc z východnej steny Ľadového štítu. Svedkovia prostredníctvom tiesňovej linky 18300 oznámili pád muža z Ľadovej štrbiny smerom do Malej Studenej doliny. Muž (54) slovenskej národnosti utrpel, bohužiaľ, pádom v ťažkom a exponovanom teréne poranenia nezlučiteľné so životom.

 

"Počas prebiehajúcej záchrannej akcie v oblasti Ľadového štítu prišla žiadosť o pomoc zo Západných Tatier, odkiaľ počas zostupu z Klina udával 38-ročný turista slovenskej národnosti nevoľnosť, vysoký tep a kŕče dolných končatín. Pre urýchlenie záchrannej akcie bola požiadaná o súčinnosť posádka Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby (VZZS) z Popradu, ktorá zásah vykonala samostatne a turistu transportovala do zdravotníckeho zariadenia," informuje HZS.

 

V podvečerných hodinách prijalo operačné stredisko HZS prostredníctvom tiesňovej linky 112 žiadosť o pomoc pod Lavínové sedlo vo Vysokých Tatrách. "Svedkovia nahlásili výpadok horolezkyne, ktorá pádom utrpela vážne poranenie dolnej končatiny. Nasadenie leteckej techniky nebolo možné, preto záchranári HZS odišli na pomoc postihnutej pozemne," informuje HZS.

 

Len tri minúty po nahlásení výpadku pod Lavínovým sedlom zazvonila tiesňová linka opäť. O pomoc žiadali dve ženy českej národnosti, ktoré boli bez zranení, no uviazli tesne pod Zadným Gerlachom. Horolezkyne museli, podobne ako piati horolezci v predchádzajúci deň, prečkať noc do rána.

 

Posledná sobotná žiadosť o pomoc prišla z Lomnického štítu. Počas zostupu zablúdili dvaja horolezci slovenskej národnosti a v tme sa obávali ďalšieho postupu. Aj tieto osoby museli prečkať noc, ráno im pomohli dostať sa do bezpečia záchranári HZS v súčinnosti s letkou MV SR, ktorí do oblasti Lomnického štítu leteli krátko potom, čo z oblasti Zadného Gerlachu evakuovali uviaznuté Češky.

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Katka Štefunková
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies