Honduras má prvú ženskú prezidentku

NETKY.SK • 28 Január 2022, 07:10 • 2 min
Honduras má prvú ženskú prezidentku

TEGUCIGALPA – Nová prezidentka Hondurasu Xiomara Castrová zložila vo štvrtok prísahu a ujala sa tak svojej funkcie, ktorú v tejto krajine zastáva ako vôbec prvá žena. Jej inaugurácia sa konala na národnom futbalovom štadióne v hlavnom meste Tegucigalpa. Naživo si ju prišli pozrieť tisíce ľudí, medzi nimi aj viceprezidentka USA Kamala Harrisová, informuje agentúra Reuters.

slovakia

left justify in out

Castrová, ktorú na štadióne sprevádzal manžel, niekdajší honduraský prezident Manuel Zelaya, prisľúbila, že krajinu dostane z dlhov. „Ekonomická katastrofa, akú teraz dedím, nemá v dejinách našej krajiny obdobu,“ povedala počas inaguračného prejavu, za ktorý si na štadióne vyslúžila potlesk svojich priaznivcov. Harrisová sa s Castrovou stretla krátko po ceremónii. Zablahoželala jej k „demokratickému zvoleniu“ a prisľúbila spoluprácu v otázkach migrácie, ekonomického rozvoja či boja proti beztrestnosti. Castrová na Twitteri napísala, že veľmi oceňuje návštevu Harrisovej, ako aj ochotu administratívy amerického prezidenta Joe Bidena podporovať honduraskú vládu.

 

img

 

Harrisová tiež Hondurasu prisľúbila pomoc v podobe niekoľkých státisícok dávok proticovidových vakcín, pol milióna injekčných striekačiek a tiež finančnej podpory vo výške 1,3 milióna dolárov určenej pre zdravotnícke a vzdelávacie zariadenia. Na Castrovej inaugurácii sa zúčastnil aj taiwanský viceprezident William Lai. Reuters v tejto súvislosti pripomína, že Honduras je jednou z mála krajín na svete, ktoré namiesto Pekingu udržujú diplomatické vzťahy s Tchaj-pejom. Ľavičiarka Castrová počas inaugurácie tiež uviedla, že bez reštrukturalizácie hospodárstva je „prakticky nemožné“ splácať súčasné dlhy krajiny, ktoré sa počas vlád jej dvoch konzervatívnych predchodcov v úrade zvýšili približne sedemnásobne.

 

Reuters pripomína, že aktuálne predstavuje dlh tejto krajiny 15,5 miliardy dolárov, a teda takmer 60 percent jej hrubého domáceho produktu. Na ekonomické problémy krajiny poukazovala Castrová už vo svojej kampani pred novembrovými voľbami. Teraz prisľúbila, že vyše jednému miliónu chudobných obyvateľov krajiny okamžite poskytne zadarmo elektrinu, pričom náklady v tomto smere vykryjú väčší odberatelia. Sľúbila tiež, že bude bojovať s korupciou, chudobou a násilím, čo sú problémy, ktoré Honduras dlhodobo sužujú a tamojších obyvateľov vedú k migrácii do USA.

 

Možno vás zaujme: Výrobca elektromobilov Tesla oznámil rekordný zisk za minulý rok



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Johny domansky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies