Herečka Kim Basinger, vegetariánka s agorafóbiou

NETKY.SK • 8 December 2013, 09:03 • 2 min
Herečka Kim Basinger, vegetariánka s agorafóbiou

LOS ANGELES - Sexuálnym symbolom Ameriky i hviezdou prvej veľkosti sa Kim Basinger stala po premiére erotického trileru 9 a 1/2 týždňa.

slovakia

left justify in out

Superhviezda amerického filmu 80. rokov 20. storočia Kim Basinger má dnes 60 rokov.

Preslávili ju tituly Nine 1/2 Weeks (9 a 1/2 týždňa, 1986), Batman (1989) či krimitriler L. A. Confidential (L.A. – Utajené skutočnosti, 1997), za ktorý ju ocenili Oscarom.

Kim Basinger pochádza z mnohodetnej rodiny hudobníka a herečky. Narodila sa 8. decembra 1953 v meste Athens v americkom štáte Georgia. Po rodičoch zdedila umelecký talent - po otcovi hudobné, po matke tanečné vlohy. Od troch rokov sa venovala baletu. Dodnes je vegetariánkou a má strach z veľkých priestorov (agorafóbia).

Študovala herectvo a spievala v nočných kluboch. Účasť v súťaži krásy Junior Miss Georgia jej umožnilo preniknúť do sveta modelingu, pózovala pre časopisy a fotografie mala aj v magazíne Playboy.

Jej sen o hereckej kariére sa začal napĺňať až v roku 1976. Vtedy získala prvú roličku v televíznom seriáli Gemini Man (1976). Po niekoľkých ďalších menších úlohách sa objavila v televíznom filme a seriáli Dog and Cat (1977) o dvojici policajtov, kde hrala jednu z hlavných úloh.

Ako televízna hviezdička sa Basinger uplatnila aj v dráme Katie: Portrait of a Centerfold (1978) o dievčine hľadajúcej v Los Angeles slávu, či v minisérii From Here to Eternity (1980).

Do sveta filmu vstúpila Basinger až pred svojou tridsiatkou. Na striebornom plátne debutovala vo filme Hard Country (1981) a krátko nato nasledovala bondovka Never Say Never Again (Nikdy nehovor nikdy, 1983).

Predovšetkým v úlohách osudových žien sa predstavila vo viacerých filmoch. Hrala s takými hereckými hviezdami, ako Robert Redford, Richard Gere, Bruce Willis, Brad Pitt či Alec Baldwin. Za posledného z nich sa vydala (prvým Basingerovej manželom bol umelecký maskér Ron Britten). V druhom manželstve, ktoré tiež stroskotalo, sa narodila dcérka.

Sexuálnym symbolom Ameriky i hviezdou prvej veľkosti sa Basinger stala po premiére erotického trileru Nine 1/2 Weeks (9 a 1/2 týždňa, 1986). Film, ktorý vsadil najmä na atmosféru a pôvaby hlavnej predstaviteľky, sa stal veľkým hitom.

Neskôr zažiarila v úlohe luxusnej prostitútky Lynn v trileri L. A. Confidential (L.A. – Prísne tajné, 1997) a v mnohých ďalších.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies