Hekeri útočia na smart kamery a baby monitory, ako sa chrániť?

NETKY.SK • 3 Marec 2020, 10:17 • 2 min
Hekeri útočia na smart kamery a baby monitory, ako sa chrániť?

Smart kamery a takzvané detské elektronické opatrovateľky s kamerou sa môžu stať jednoduchým cieľom kybernetických zločincov. Britské Národné centrum pre kybernetickú bezpečnosť (NCSC) vyzvalo majiteľov takýchto zariadení, aby po ich kúpe zmenili ľahko predvídateľné heslá, ktoré umožnia hekerom napadnúť systémy a sledovať domácnosti.

slovakia

left justify in out

Ian Levy z NCSC varoval, že spomínané zariadenia sú "fantastické novinky", no môžu ich napadnúť kyberzločinci. Podobný prípad sa stal v Amerike, kedy sa neznámy zločinec prihovoril prostredníctvom smart kamery malému dievčaťu, pričom sa predstavil ako Santa Claus. Bezpečnostní výskumníci takisto jednoducho prenikli do systému kamery umiestnenej v sexuálnej pomôcke.

 

img

Heker skrz systém nabádal dievčatko na zlé veci, tvrdil, že je jej kamarát
 

Ako sa chrániť voči hekerom?
Experti preto vyzvali ľudí, aby si okrem zmeny hesla pravidelne aktualizovali softvér vo svojich zariadeniach a zapínali funkcie umožňujúce diaľkovú kontrolu zariadenia len v prípade potreby. Návrhy podporila aj spotrebiteľská organizácia Which?.

 

img

 

Firmy nevenujú dostatok pozornosti bezpečnosti
Analytik Gordon Corera vyhlásil, že vďaka kamerám a podobným zariadeniam prenikajú kyberzločinci čoraz častejšie do domácností a narušujú tak súkromie ľudí. Podľa neho je jedným z najväčších problémov fakt, že firmy sa snažia vyrábať produkty čo najlacnejšie a najrýchlejšie a pritom nevenujú dostatok pozornosti bezpečnosti. Dodal, že je potrebné ľudí varovať a tiež prijímať nové zákony týkajúce sa bezpečnostných noriem.

Viac o prípade heknutej smart kamery v izbe malého dievčatka sa dozviete v článku "Hacker sa nabúral do bezpečnostnej kamery v izbe malého dievčatka"twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Gabriela Nagyova
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies