Haváriu pri Smolensku zapríčinilo 12 faktorov, tvrdí poľský vyšetrovateľ

NETKY.SK • 13 December 2010, 08:20 • 2 min
Haváriu pri Smolensku zapríčinilo 12 faktorov, tvrdí poľský vyšetrovateľ

Haváriu pri Smolensku zapríčinilo 12 faktorov, tvrdí poľský vyšetrovateľ

slovakia

left justify in out

Haváriu poľského prezidentského špeciálu, pri ktorej v apríli na západe Ruska zahynul spolu s desiatkami ďalších významných predstaviteľov vtedajší prezident Lech Kaczynski, zapríčinilo dovedna 12 faktorov. Informoval o tom poľský vyšetrovateľ akreditovaný v Medzištátnom leteckom výbore (MAK) Edmund Klich.
      Ako uvádza tlačová agentúra RIA Novosti, v októbri dostal Klich od leteckého výboru technickú správu o nehode pri západoruskom Smolensku. Poľsko dúfa, že jej obsah by mohol byť zverejnený v januári budúceho roka.
      "Nie jeden, ale 12 faktorov sa podpísalo pod haváriu lietadla. Počet chýb a prípadov nedodržania predpisov počas príprav, ako aj počas samotného letu, je hrozivý," povedal Klich v interview pre noviny Rzeczpospolita.
      Podľa poľského vyšetrovateľa bolo v čase nehody príliš nepriaznivé počasie a posádka nemala šancu bezpečne pristáť.
      "Aj keby sa lietadlo dostalo na pristávaciu dráhu, havarovalo by, hoci, samozrejme, v tom prípade by bolo menej obetí," uviedol.
      Klich ďalej povedal, že istý "človek riadiaci poľské vojenské letectvo" sa naňho pokúšal vyvíjať nátlak, aby zo zodpovednosti za tragédiu obvinil Rusko.
      Stroj Tu-154 s delegáciou vysokopostavených poľských predstaviteľov havaroval 10. apríla neďaleko ruského Smolenska po tom, ako sa počas letu v hustej hmle zachytil o stromy. O život prišlo 88 pasažierov a osemčlenná posádka. Delegácia bola na ceste na spomienkovú slávnosť pri príležitosti výročia Katynskej masakry, pri ktorej sovietske sily v roku 1940 popravili viac než 20.000 významných poľských predstaviteľov.

Zdroj: TASR/RIA Novostitwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies