Grécko: Samotní turisti si sťažujú na príliš veľa turistov. Vlani sem prišlo 33 mil. návštevníkov

NETKY.SK • 13 Jún 2024, 14:13 • 2 min
Grécko: Samotní turisti si sťažujú na príliš veľa turistov. Vlani sem prišlo 33 mil. návštevníkov

ATÉNY - Ak si chce Grécko udržať zdravý cestovný ruch na svojej hornatej pevnine a na ostrovoch lemovaných plážami, musí obmedziť rozsiahlu výstavbu a chrániť vodné zdroje a pobrežné oblasti. Upozornil na to ombudsman krajiny. Správu priniesla agentúra Reuters.

slovakia

left justify in out

V roku 2023 navštívilo Grécko približne 33 miliónov ľudí - o 5 miliónov viac než v predchádzajúcom roku. Prilákali ich starobylé archeologické náleziská, tyrkysové vody Stredozemného mora a spoľahlivo slnečné počasie. Ombudsman však varoval pred rastúcimi environmentálnymi rizikami a vyzval na urýchlenú reformu.
 
"Hospodárstvo našej krajiny sa vo veľkej miere spolieha na cestovný ruch, a preto je ešte naliehavejšie riadiť ho udržateľným spôsobom," uvádza sa v jeho správe. Grécko nesmie "vyčerpať svoj potenciál, premárniť ho a časom urobiť naše turistické destinácie neatraktívnymi", zdôraznil ombudsman.

V správe, ktorá je prvou správou gréckeho ombudsmana o danom odvetví od vzniku tohto úradu pred vyše 25 rokmi, sa uvádza, že cestovný ruch tvorí viac než štvrtinu hospodárskej produkcie, a ročný príjem takmer dvoch miliónov Grékov pochádza z tohto odvetvia.
 
Očakáva sa, že príjmy sa v roku 2024 zvýšia na 21 miliárd eur z minuloročných 20,5 miliardy, čo je pre ekonomiku, ktorá sa dostáva z desaťročie trvajúcej dlhovej krízy, prínosom.
 
V správe sa ďalej uvádza, že obľúbený ostrov Santorini - malý ostrov s 15 550 obyvateľmi - navštívi ročne vyše 5,5 milióna návštevníkov, čo je dvakrát viac než v roku 2012. Ostrov prispieva ročnými príjmami vo výške jednej miliardy eur. "Na Santorini sa aj turisti sťažujú na veľký počet turistov," uvádza sa v správe.
 
Ombudsman vyzval na väčšiu reguláciu s cieľom obmedziť pobrežnú výstavbu a spomaliť výrub lesov, čo vytvára vhodné podmienky pre záplavy. Ombudsman, verejný ochranca práv, vyzval tiež na väčšiu starostlivosť o vodné zdroje vzhľadom na "obrovské" požiadavky na pitnú vodu, kúpaliská a akvaparky.
 
"Cestovný ruch je oblasť, v ktorej sa nedostatok vízie a stratégie prejavuje obzvlášť intenzívne. Vykonávanie jasného riadenia cestovného ruchu je nesmierne potrebné," dodáva správa.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Ingrid Vrabcová
Zdroj: Reuters, Foto: freepik
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies