Gašparovič podpísal viacero zákonov, aj zmeny pri vyplácaní prídavku na dieťa

NETKY.SK • 13 December 2013, 13:06 • 2 min
Gašparovič podpísal viacero zákonov, aj zmeny pri vyplácaní prídavku na dieťa

BRATISLAVA - Rodičia, ktorých deti páchajú priestupky, prídu o detské prídavky. Vyplýva to z novely zákona o prídavku na dieťa, ktorú podpísal prezident Ivan Gašparovič.

slovakia

left justify in out

Podľa novely zákona sa od začiatku februára budúceho roka určí osobitný príjemca prídavku a príplatku k prídavku na dieťa, zvyčajne obec, pri nedbaní o riadne plnenie povinnej školskej dochádzky, uložení výchovného opatrenia a spáchaní priestupku dieťaťom. Pri opakovanom páchaní priestupku sa prídavok rodičom odoberie.

Na prídavok na dieťa budú mať nárok aj tí rodičia, ktorých nezaopatrené dieťa študuje na vysokej škole a jeho štúdium presiahlo štandardnú dĺžku štúdia určenú pre daný študijný program najviac o dva akademické roky. Terajšie prihliadanie len na štúdium v rámci štandardnej dĺžky štúdia sa podľa rezortu práce prejavilo aj vo zvýšení administratívy súvisiacej s konaním a rozhodovaním o nároku na prídavok a príplatok k prídavku zo strany úradov práce, sociálnych vecí a rodiny. 

Súčasťou schválenej novely zákona o prídavku na dieťa je aj nové opatrenie, aby rodičia po dovŕšení troch rokov veku dieťaťa úradom práce a sociálnych vecí oznamovali, akým spôsobom a kde bude zabezpečovaná starostlivosť o dieťa do začiatku plnenia povinnej školskej dochádzky.

Za ukladanie odpadov na skládku budú obce a firmy platiť

Za ukladanie rôzneho odpadu na skládku bude obciam a firmám účtovaný poplatok. Vyplýva to z novely zákona o poplatkoch za uloženie odpadov, ktorú dnes podpísal prezident. Agentúru SITA o tom informovala Soňa Záňová z tlačového oddelenia Kancelárie prezidenta SR. Parlament novelu schválil 28. novembra.

Výška poplatku bude závisieť od toho, koľko zložiek sa bude separovať. "Má to slúžiť ako motivácia, aby separovali,“ vysvetlilo ministerstvo životného prostredia, z dielne ktorého novela pochádza. Novela obsahuje niekoľko základných zmien. Upraví sa ustanovenie o rozdelení príjmu z poplatkov za odpady v prípade, ak sa skládka alebo odkalisko nachádza v katastrálnom území viacerých obcí. Absencia tohto ustanovenia spôsobuje v súčasnosti problémy pri rozdeľovaní príjmov. Tiež sa budú pomerne rozdeľovať príjmy k veľkosti územia, ktoré skládka odpadov/odkalisko v katastrálnom území obce zaberá. 

Podpísal novelu zákona o dráhach

Prezident SR Ivan Gašparovič podpísal novelu zákona o dráhach, ktorá má umožniť lepšie využitie existujúcich vlakov, uspokojenie prepravných potrieb obyvateľov ako aj efektívnejšie vynakladanie prostriedkov zo štátneho rozpočtu. Novela zákona o dráhach podľa ministerstva dopravy reaguje na požiadavky z praxe, ktoré sa ukázali ako problematické. "Ide napríklad o určenie dĺžky platnosti preukazov rušňovodičov, boj proti bezdomovcom na staniciach, zjednoznačnenie kompetencií pri umiestňovaní dopravných značiek, či kontrolu dokladov cestujúcich v súlade s medzinárodnými dohovormi," informoval už skôr agentúru SITA rezortný hovorca Martin Kóňa. 

Podpísal zavedenie výdavkových limitov

Hospodárenie verejnej správy bude v budúcnosti pri prílišnom zadlžovaní obmedzovať nový inštitút výdavkových limitov. Vyplýva to z novely zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy, ktorú v piatok podpísal prezident Ivan Gašparovič. Okrem toho sa touto novelou do zákona zapracúvajú ďalšie novinky vyplývajúce z takzvanej fiškálnej zmluvy Európskej únie. Ministerstvo financií tvrdí, že prijatie navrhovaných zmien je nevyhnutné pre úplné fungovanie regulácie hospodárenia Slovenskej republiky s cieľom dosiahnuť dlhodobo udržateľnú úroveň hospodárenia. 

Samotné výdavkové stropy nemajú fungovať automaticky a o ich zavedení sa má rozhodovať iba pri "výrazných odchýlkach" vývoja štrukturálneho deficitu od plánu zakotveného v programe stability, neskôr od strednodobého cieľa, teda vyrovnaného rozpočtu. Vyhodnocovať, či nastalo spomínané výrazné odchýlenie, bude podľa návrhu samotný rezort financií. Ak áno, informáciu má zverejniť a navrhnúť vláde limit verejných výdavkov. Následne má pritom o prípadnom zavedení výdavkových stropov rozhodovať vláda. Na nej totiž má byť, aké konkrétne opatrenia sa budú uplatňovať s cieľom dodržať limit verejných výdavkov a s cieľom znížiť štrukturálny schodok na určenú úroveň. "Ak vláda rozhodne, že sa korekčný mechanizmus neuplatní, zašle národnej rade písomné zdôvodnenie rozhodnutia o neuplatnení korekčného mechanizmu," konštatuje v materiáli rezort financií. Novela bude účinná od 1. januára 2014. 

Olympijský výbor bude môcť spravovať štátny majetok

Slovenský olympijský výbor bude môcť spravovať majetok štátu. Vyplýva to z novely zákona o používaní a ochrane olympijskej symboliky, ktorú dnes svojim podpisom potvrdil prezident SR Ivan Gašparovič. Agentúru SITA o tom informovala Soňa Záňová z tlačového oddelenia Kancelárie prezidenta SR. Právnu normu predložili do Národnej rady SR poslanci za Smer-SD Ľubomír Petrák, Mojmír Mamojka, Miroslav Číž a Dušan Jarjabek a parlament ju schválil 5. decembra.

Pri reklamách sa musia zverejňovať ceny volaní i SMS

V reklamách na veci, ktoré sa dajú kúpiť po zavolaní alebo poslaní SMS-ky, budú povinne uvedené ceny takýchto telefonických volaní a SMS. Túto povinnosť od 1. februára prinesie novela zákona o ochrane spotrebiteľa, ktorú dnes podpísal prezident. Právnu normu, ktorú predložili poslanci za Smer-SD Anton Martvoň a Otto Brixi, poslanci schválili 5. decembra.

Pravdivý a úplný údaj o cene SMS a o jednotkovej cene volania alebo maximálnej možnej cene volania, ktorú bude musieť spotrebiteľ za takéto volanie uhradiť, musia firmy uviesť v zákonom vymedzených situáciách. Pôjde o akúkoľvek obchodnú komunikáciu vrátane reklamy a marketingu, ktorá od spotrebiteľa vyžaduje, aby na získanie tovaru alebo služby kontaktoval predávajúceho telefonicky na čísle služby so zvýšenou tarifou. Novela zároveň presúva dôkazné bremeno pri sporoch o počte volaní či SMS zo spotrebiteľa na predávajúceho. „Ak vznikne spor o cenu a plnenie za volanie alebo krátke textové správy (SMS), ktoré má spotrebiteľ uhradiť, znáša dôkazné bremeno preukázania nároku na plnenie a jeho výšky predávajúci,“ uvádza sa v návrhu. Martvoň argumentuje, že spotrebiteľ nemá v praxi nijakú technickú a ani faktickú možnosť v spore preukázať, že jeho plnenie je nižšie ako od neho požaduje predávajúci. Podľa poslanca Smeru-SD ide o častý problém s výškou faktúr za telefóny, keď ľudia spochybňujú pretelefonované minúty alebo počet zaslaných správ na audiotextové čísla. 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies