Francúzske médiá: Macronova éra sa skončila

NETKY.SK • 1 Júl 2024, 13:09 • 2 min
Francúzske médiá: Macronova éra sa skončila

PARÍŽ - Mnoho denníkov na svojich titulných stranách vyzýva voličov, aby na konci tohto týždňa prišli k druhému kolu volieb a zamedzili nástupu strán z okraja politického spektra k moci.

slovakia

left justify in out

Prvé kolo predčasných parlamentných volieb vo Francúzsku bolo katastrofou pre prezidenta Emmanuela Macrona, ktorému hrozí úplná politická izolácia. V reakcii na bezprecedentný úspech krajnej pravice v nedeľných voľbách to píšu francúzske médiá.

Podľa časti z nich skončila Macronova éra, hoci sám prezident po voľbách v úrade zostane. Mnoho denníkov vyzýva voličov, aby v druhom kole volieb nedopustili víťazstvo politických extrémov.

"Keď budú historici hodnotiť rozpustenie parlamentu, použijú jediné slovo: katastrofa. Väčšiu si ani nejde predstaviť," napísal v komentári denník Le Figaro.

Narážal na Macronovo rozhodnutie rozpustiť Národné zhromaždenie a vypísať predčasné voľby, ku ktorému prezident siahol pred troma týždňami v reakcii na neúspech svojej strany Obnova a triumf krajne pravicového Národného združenia (RN) v eurovoľbách.

Nedeľné hlasovanie mu však neprinieslo lepší výsledok. RN a jeho spojenci získali 33 percent, ľavicová koalícia 28 percent a Macronov tábor iba 20 percent hlasov. O veľkej väčšine mandátov však rozhodne až druhé kolo.

Podľa denníka Libération si Macron chcel vo voľbách vylepšiť zložité vládnutie, keď nemal parlamentnú väčšinu, dočkal sa však opaku a situáciu si ešte viac skomplikoval.

"Prezentoval sa ako hrádza proti chaosu a voliči ho urobili zodpovedným za tento chaos. Žiadal ich o jasnú väčšinu, aby mohol vládnuť v pokoji a harmónii, oni mu však len zosilnili jeho mučivú izoláciu," usudzuje denník.

Denníky Les Echos alebo Dernières Nouvelles d‘Alsace píšu o konci Macronovej éry. Prezidentské voľby síce krajinu čakajú až v roku 2027, výsledkom jeho doterajšieho vládnutia a parlamentných volieb však je, že sa "Francúzsko prebudilo tvárou v tvár bezprecedentným extrémom sprava aj zľava," napísal denník Journal de la Haute-Marne.

Mnoho denníkov na svojich titulných stranách vyzýva voličov, aby na konci tohto týždňa prišli k druhému kolu volieb a zamedzili nástupu strán z okraja politického spektra k moci.

Le Figaro sa domnieva, že možno ešte väčšou hrozbou pre Francúzsko, ako vláda RN na čele s Jordanom Bardellom, by mohol byť úspech krajnej ľavice, ktorú vedie Jean-Luc Mélenchon. Podľa denníka Midi Libre bude nedeľné druhé kolo "výberom medzi zlom a menším zlom“.

"Francúzsko sa ocitlo v zlomovom bode,“ píše denník La Montagne a dodáva, že Francúzi budú v druhom kole volieb čeliť len sami sebe, voľbu pre budúcnosť bez extrémov majú pritom jasnú.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Viktória Gromová
Zdroj: Le Figaro, Libération, Journal de la Haute-Marne, La Montagne, Foto: bbc.com
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies