Francúzska vláda chce odsúdencom za terorizmus odoberať občianstvo

NETKY.SK • 23 December 2015, 15:08 • 2 min
Francúzska vláda chce odsúdencom za terorizmus odoberať občianstvo

PARÍŽ - Francúzska vláda bude naďalej presadzovať ústavnú zmenu, na základe ktorej by mali osoby s dvojakým občianstvom usvedčené z terorizmu prísť o občianstvo Francúzska.

slovakia

left justify in out

Oznámil to dnes francúzsky premiér Manuel Valls, čím odmietol predošlé vyjadrenia svojej ministerky spravodlivosti o upustení od tohto kontroverzného plánu, informovali agentúry Reuters a AP.

 

Ide o súčasť opatrení na posilnenie boja proti terorizmu po útokoch v Paríži z 13. novembra, ktoré si vyžiadali 130 obetí na životoch. Vláda chce legislatívnou úpravou, ktorej návrh dnes predstavila, zakotviť v ústave opatrenia výnimočného stavu zavedené po útokoch, od čoho si sľubuje možnosť rýchlejšieho rozhodovania, píše agentúra DPA.

 

Ministerka spravodlivosti Christiane Taubirová, ktorá vyjadrila hlboké pochybnosti o plánovanom odoberaní občianstva, v utorok povedala, že ho z návrhu novelizácie ústavy vypustili. Premiér Valls pri dnešnom predstavení návrhu opatrenie obhajoval so zdôraznením, že bude prísne obmedzené na osoby usvedčené z terorizmu a uplatňované až po tom, ako si odsedia tresty.

 

Taubirová na tlačovej konferencii s premiérom poprela dohady, že odstúpi: "V súčasnej situácii nie je tým, na čom záleží, moja prítomnosť alebo neprítomnosť vo vláde, ale schopnosť prezidenta a vlády vyrovnať sa s hrozbami, ktorým čelíme," citoval ju Reuters.

 

V súčasnosti môžu byť zbavení francúzskeho občianstva len naturalizovaní občania. Otázka rozšírenia tohto opatrenia na všetky osoby s dvojakým občianstvom rozdelila politikov v krajine z ľavicového i pravicového tábora. Schválenie ústavnej zmeny si vyžaduje trojpätinovú väčšinu hlasujúcich zákonodarcov v oboch komorách parlamentu alebo úspešné referendum, pripomína Reuters.

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies