Denisa Saková: Projekt Zelená domácnostiam bude sprístupnený v júli

NETKY.SK • 26 Jún 2024, 15:45 • 2 min
Denisa Saková: Projekt Zelená domácnostiam bude sprístupnený v júli

BRATISLAVA - Štát bude preplácať približne 50 % hodnoty energetického zdroja, ale pre ľudí s nižšími príjmami pomoc pod názvom Zelená solidarita dosiahne až 90 % oprávnených nákladov. Šéfka rezortu hospodárstva sa tiež verejne ospravedlnila obyvateľom Slovenska za meškanie výzvy. Na vine však podľa jej slov nie je ona, ale predošlá vláda.

slovakia

left justify in out

Zelená domácnostiam, projekt podporujúci inštaláciu zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie (OZE), bude spustený v júli. Štát bude preplácať približne 50 % hodnoty energetického zdroja, ale pre ľudí s nižšími príjmami pomoc pod názvom Zelená solidarita dosiahne až 90 % oprávnených nákladov.

Uviedla to v stredu na tlačovej konferencii ministerka hospodárstva Denisa Saková. Celková alokácia výzvy bude podľa nej asi 150 miliónov eur. Vyhlásenie projektu má príjsť približne v polovici leta.

Z alokovaných 150 miliónov eur je 90 miliónov vyhradených pre sedem slovenských krajov, zvyšných 60 miliónov pôjde pre Bratislavský samosprávny kraj. "Nemyslím si, že by bratislavský kraj mal mať trojnásobnú alokáciu než iné kraje," uviedla Saková. Pre spravodlivosť sa táto alokácia bude dodatočne rozdeľovať na dve časti.

Šéfka rezortu hospodárstva sa tiež verejne ospravedlnila obyvateľom Slovenska za meškanie výzvy. Na vine však podľa jej slov nie je ona, ale predošlá vláda, ktorá síce oznámila výzvu, no nepripravila ju a nemala prichistaný ani informačný systém.

Výzva v sebe zahŕňa preplácanie kotlov na biomasu, slnečných kolektorov, fotovoltických panelov a veterných turbín. Výzva rieši aj otázku domácností s nižším príjimom s názvom Zelená solidarita.

Refinancovanie nákladov sa v tejto kategórii pohybuje až do výšky 90 % oprávnených nákladov. Údaje budú úrady verifikovať. Záujemcovia, ktorí už žiadosť podali, nemusia podávať žiadosť nanovo.

Od prvého dňa spustenia výzvy sa môžu aktivovať žiadosti na kotle na biomasu, slnečné kolektory, o týždeň neskôr tepelné čerpadlá a o dva týždne neskôr na fotovoltické panely a veterné turbíny.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Viktória Gromová
Zdroj: Ministerstvo hospodárstva SR, Foto: FB/Denisa Saková
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies