FOTO Starý most je hotový, verejnosti však ešte nie je sprístupnený

NETKY.SK • 16 December 2015, 19:41 • 3 min
FOTO Starý most je hotový, verejnosti však ešte nie je sprístupnený

BRATISLAVA – Prestavba bratislavského Starého mosta je po dvoch rokoch od jej začatia ukončená. Celú stavbu si dnes od zhotoviteľa stavebných prác prevzalo hlavné mesto.

slovakia

left justify in out

Nový Starý most však verejnosti ešte nie je sprístupnený. Má sa tak stať až po kolaudácii, najprv časti pre peších a až následne električkovej trate. Most tak bude slúžiť v budúcom roku najprv chodcom. Električka s cestujúcimi do Petržalky alebo centra mesta by mala cez most začať jazdiť zrejme až po februári 2016.

 

"Dokončili sa všetky práce jedného z najväčších dopravných projektov, ktoré Bratislava v posledných rokoch zažila. Po 54 rokoch pôjde električka do Petržalky, a to všetko pri dodržaní ceny diela. Podaril sa nám malý zázrak," povedal na dnešnom brífingu primátor hlavného mesta Ivo Nesrovnal.

 

Ak verejnosť zaregistruje na Starom moste alebo v jeho blízkosti robotníkov, podľa slov primátora nejde o dokončovanie stavebných prác, ale len o odstraňovanie chýb. Napríklad obloženie piliera mosta. "Sú to chyby, ktoré odstraňuje zhotoviteľ na svoje vlastné náklady, nie na náklady mesta. Taktiež bude treba odstrániť stavenisko," poznamenal Nesrovnal.

 

Štúrova ulica bude podľa jeho slov otvorená zatiaľ len pre peších a cyklistov. Starý most bude uzavretý až do doby kolaudácie a kontrolovaný strážnou službou a mestskou políciou. Primátor tvrdí, že kolaudácie budú logisticky a právne náročným procesom, pretože sa na nich podieľa celkovo päť orgánov. "Tie sa musia zladiť. My ich chceme rozdeliť tak, aby sa na most najskôr dostali chodci a budeme sa snažiť, aby sa tie kolaudácie pre peších začali v januári," vysvetlil. Električky budú po Štúrovej a po moste jazdiť až po kolaudácii električkového zvršku, zrejme až po februári.

 

Róbert Šinály, riaditeľ spoločnosti Eurovia-SK, ktorá stála na čele konzorcia troch firiem zabezpečujúcich prestavbu Starého mosta, na dnešnom brífingu uviedol, že realizovali jeden zo svojich najnáročnejších projektov. "Vypätím síl a koordináciou prác všetkých zúčastnených sa podarila situácia, ktorej málokto možno pred polrokom veril. Dnes je Starý most hotový a odovzdali sme ho mestu," skonštatoval.

 

Konzorcium troch firiem projekt realizovalo za 58,8 milióna eur bez DPH. Na financovaní projektu sa 85 percentami podieľa Európska únia, desiatimi percentami štát a piatimi percentami mesto. Aby ho eurofondy preplatili, museli ho dokončiť do konca tohto roka. Podľa Nesrovnala vinou predchádzajúceho vedenia vznikli náklady, ktoré nie sú cenou diela. "O nich prebieha teraz kvalitatívne a právne vyjednávanie. Sú to veci, ktoré vznikli mimo projektu, neboli jeho súčasťou, ale zhotoviteľ ich musel zrealizovať," vysvetlil.

 

Pôvodne mali byť práce na moste a električkovej trati do Petržalky hotové do konca augusta, potom do konca októbra. Na jeseň minulého roku sa prvý harmonogram prác upravoval po tom, čo práce stáli pre podozrenie, že pod hladinou Dunaja sa nachádzajú nevybuchnuté míny. Sklz mal v minulosti vzniknúť aj trojtýždňovou dovolenkou robotníkov počas vianočných sviatkov.

 

Starý most sa pôvodne volal Most Františka Jozefa a slávnostne ho otvorili 1. januára 1891. Po prvej svetovej vojne zmenil názov na Štefánikov most, po druhej svetovej vojne zase na Most Červenej armády. Názov Starý most nesie od roku 1990. V súčasnosti sa diskutuje o návrhu na jeho premenovanie, a to z dôvodu, že dnes už nie je najstarším bratislavským mostom.




twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies