Fico: V4 bude zrejme najviditeľnejším regionálnym združením v Líbyi

NETKY.SK • 13 December 2017, 13:53 • 2 min
Fico: V4 bude zrejme najviditeľnejším regionálnym združením v Líbyi

BRATISLAVA - Krajiny V4 (Slovensko, Česko, Poľsko, Maďarsko) budú zrejme najviditeľnejším regionálnym združením v Líbyi, keďže štvorica štátov poskytne 35 až 36 miliónov eur na integrovanú ochranu tamojšej hranice. Na pôde Výboru NR SR pre európske záležitosti to v stredu povedal premiér Robert Fico (Smer-SD), ktorý poslancom referoval o summite Európske rady v Bruseli (14. a 15.12.).

slovakia

left justify in out

V rámci štátov V4 by mal na spomínanú sumu prispieť každý rovnakým dielom. Za tieto financie sa majú v Líbyi trénovať tamojšie zložky, aby vedeli efektívnejšie zadržiavať tých, ktorí Líbyu používajú ako nástupište pre migrantov smerom do Európy. V4 bude pritom spolupracovať s Talianmi. Fico pripomenul, že do Núdzového zvereneckého fondu EÚ pre Afriku už Slovensko dalo 1,6 milióna eur. "Ak chceme zastaviť migráciu, je neskoro sa ňou zaoberať až na území EÚ. Treba to robiť v krajinách, odkiaľ prichádzajú najviac," povedal.

 

Na margo bezpečnosti poznamenal, že na summite sa bude schvaľovať iniciatíva PESCO. "Prihlásilo sa k nej asi 20 štátov. Cieľom je dávať dohromady krajiny v otázke obrany a bezpečnosti. Ale PESCO nie je žiadna alternatíva k NATO, je to európsky pilier v rámci NATO. Ale treba brať vážne, čo povedal americký prezident Trump, že America First a vy v Európe si robte čo chcete," poznamenal Fico.

 

Lídri budú na summite hovoriť aj o brexite, konkrétne o posune do druhej fázy rokovania. "Mňa zaujíma finančné vyrovnanie. Tam platí princíp, že žiaden štát nedostane viac alebo menej a Veľká Británia si bude ctiť všetky záväzky, ktoré jej vznikli počas členstva v Únii," povedal.

 

Fico si chce na summite vydiskutovať aj otázku Európskej liekovej agentúry, o ktorej sídlo sa uchádzalo aj Slovensko. Napriek enormnej snahe a podľa Fica najlepšiemu projektu sme ju nezískali, lebo nás nepodržali silnejšie štáty. "Chcem si to politicky vydiskutovať. Vyoralo to zbytočnú brázdu," tvrdí. Agendou zasadnutia Európskej rady bude aj sociálna dimenzia v nadväznosti na novembrový Sociálny summit vo švédskom Göteborgu. "Po dlhom čase bude v záveroch Európskej rady reflektované to, čomu hovoríme sociálny rozmer EÚ. Teším sa, že budeme viac hovoriť o právach zamestnancov, o sociálnych právach zakotvených v ústave a medzinárodných dokumentoch," dodal Fico.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Sidorova
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies