Festival Cinematik predstaví takmer 100 filmov z 26 krajín sveta

NETKY.SK • 11 September 2023, 07:30 • 2 min
Festival Cinematik predstaví takmer 100 filmov z 26 krajín sveta

PIEŠŤANY - Počas šiestich festivalových dní Medzinárodného filmového festivalu Cinematik, ktorého 18. ročník sa uskutoční od utorka 12. septembra v Piešťanoch, sa jeho návštevníci môžu tešiť približne na 100 filmov z 26 krajín sveta.

slovakia

left justify in out

V rámci slávnostného otváracieho ceremoniálu bude odprezentovaná česko-slovenská dráma Úsvit režiséra Matěja Chlupáčka. "Ide o krimi drámu z medzivojnového obdobia zasadenú do podtatranského Svitu, ktorá sa v júni stala diváckym hitom festivalu v Karlových Varoch. Pôjde o úplne prvé uvedenie filmu na Slovensku," uviedol z jeden z organizátorov Peter Konečný.

 

Ako doplnil, v programe festivalu na návštevníkov čaká aj množstvo ďalších premiér. "Atraktívne filmy divákov čakajú aj v hlavnej festivalovej súťaži Meeting Point Europe, v rámci ktorej porota udelí ocenenie pre najlepší európsky celovečerný film uplynulého roka. Bude medzi nimi napríklad novinka Akiho Kaurismäkiho Karaoke Blues či oceňovaný titul uznávaného Christiana Petzolda s názvom V plameňoch," informoval Konečný.

Sekcia Cesty slávy prinesie výber noviniek ocenených na prestížnych zahraničných festivaloch a novú domácu tvorbu ponúkne sekcia Čo dom dal. Cinematik dáva priestor aj dokumentárnym filmom. Novinky domácich tvorcov predstaví v súťažnej sekcii Cimenatik.doc, zatiaľ čo výber zahraničných dokumentov sa sústredí v prehliadke s názvom DokMa.

 



Súčasťou slávnostného odovzdávania festivalových cien bude premietanie mimoriadnej snímky Minulé životy americko-kórejskej režisérky Celine Song, ktorú festival uvedie v exkluzívnej slovenskej premiére.



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: Teraz / TASR Foto: Trnavské rádio

Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies