Európska únia bude bojovať proti hrozbe nových variantov koronavírusu. Vyčlenila 123 miliónov eur na výskum a inovácie

NETKY.SK • 7 Apríl 2021, 14:14 • 2 min
Európska únia bude bojovať proti hrozbe nových variantov koronavírusu. Vyčlenila 123 miliónov eur na výskum a inovácie

Európska komisia vyčlenila 123 miliónov eur z programu Horizont Európa, ktorý je novým programom Európskej únie pre výskum a inováciu, na naliehavo potrebný výskum variantov koronavírusu.

Otvoriť časovú os

slovakia

left justify in out

Európska komisia informovala v tlačovej správe, že prvé núdzové financovanie v rámci programu Horizont Európa dopĺňa celý rad výskumných a inovačných opatrení financovaných Európskou úniou na boj proti koronavírusu a prispieva k celkovej činnosti komisie zameranej na prevenciu vplyvu variantov koronavírusu, jeho zmierňovanie a reakciu na ne, a to v súlade s novým európskym plánom pripravenosti na biologickú obranu s názvom Inkubátor HERA.

 

img


„Naďalej mobilizujeme všetky prostriedky, ktoré máme k dispozícii, na boj proti tejto pandémii a problémom, ktoré prinášajú varianty koronavírusu. Musíme využiť našu kombinovanú silu, aby sme boli pripravení na budúcnosť, či už ide o včasné odhaľovanie variantov alebo organizáciu a koordináciu klinických skúšok nových vakcín a liečebných postupov, a zároveň musíme zabezpečiť správny zber údajov a ich zdieľanie vo všetkých fázach,“ vyhlásila v tejto súvislosti komisárka pre inováciu, výskum, kultúru, vzdelávanie a mládež Marija Gabrielová.

Komisia vyhlásila nové výzvy, ktoré dopĺňajú predchádzajúce opatrenia zamerané na vývoj liečebných postupov a vakcín prostredníctvom organizovania a vykonávania klinických skúšok s cieľom pokročiť vo vývoji sľubných liečebných prípravkov a vakcín proti vírusu SARS-CoV-2 a ochoreniu COVID-19. Budú podporovať rozvoj rozsiahlych kohort a sietí v súvislosti s ochorením COVID-19 za hranicami Európy, vytvárať väzby s európskymi iniciatívami, ako aj posilňovať infraštruktúry potrebné na zdieľanie údajov, odborných poznatkov, výskumných zdrojov a odborných služieb medzi výskumnými pracovníkmi a organizáciami.

 

img

Úspešné konzorciá by mali spolupracovať s inými príslušnými iniciatívami a projektmi na vnútroštátnej, regionálnej a medzinárodnej úrovni s cieľom maximalizovať synergie a komplementaritu a zabrániť zdvojeniu výskumného úsilia. Tieto núdzové výzvy sa budú zaoberať krátkodobými až strednodobými hrozbami, ako aj prípravou na budúcnosť. Prispejú k vytvoreniu Úradu Európskej únie pre pripravenosť a reakciu na núdzové situácie v oblasti zdravia (HERA), ktorý EÚ umožní predvídať budúce pandémie a lepšie ich riešiť. Návrhy v rámci týchto výziev možno predkladať od 13. apríla do 6. mája 2021. V súlade so zásadami globálnej reakcie na koronavírus musia byť nové riešenia dostupné a cenovo prijateľné pre všetkých.

 

Mohlo by vás zaujímať: V ruskom centre Gamaleya vyvinuli novú technológiu, ktorou môžu modernizovať vakcínu v prípade mutácie COVID-19 do dvoch dní


 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Kristýna Peštová
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies