Európska komisia vydala nové usmernenia na zachovanie prevádzky nevyhnutnej leteckej nákladnej dopravy

NETKY.SK • 28 Marec 2020, 11:50 • 2 min
Európska komisia vydala nové usmernenia na zachovanie prevádzky nevyhnutnej leteckej nákladnej dopravy

BRATISLAVA - Európska komisia (EK) vydala nové usmernenia na zachovanie prevádzky nevyhnutnej leteckej nákladnej dopravy a vyzýva členské štáty Európskej únie, aby počas krízy v dôsledku koronavírusu podporili prepravu leteckého nákladu.

Otvoriť časovú os

slovakia

left justify in out

Nové usmernenia podľa komisie obsahujú odporúčané prevádzkové a organizačné kroky zamerané na zachovanie nevyhnutných dopravných tokov, vrátane prepravy zdravotníckych potrieb a personálu.

 

Usmernenia Európskej komisie
"Opatrenia zahŕňajú výzvu členským štátom, aby udeľovali dočasné práva na dodatočnú prepravu leteckého nákladu z území mimo EÚ aj v prípadoch, keď by za normálnych okolností platili obmedzenia, a aj vtedy, ak sa takýto náklad prepravuje osobnými lietadlami," uviedla EK. Členským štátom takisto odporúča, aby dočasne prestali uplatňovať zákaz nočných letov a obmedzenia prevádzkových intervalov na letiskách pre nevyhnutnú prepravu leteckého nákladu a uľahčili používanie osobných lietadiel aj na výlučnú prepravu leteckého nákladu. "Na posádku lietadla by sa nemali vzťahovať cestovné obmedzenia, ak sa u nej neprejavujú žiadne symptómy. Je mimoriadne dôležité, aby otvorené letiská mali dostatočnú kapacitu na manipuláciu s leteckým nákladom a zaviedli osobitné opatrenia pre dopravný personál zapojený do prepravy tovaru," dodala EK.

 

img

 

Zmeny pravidiel 
Komisia zároveň privítala politickú dohodu o zmene pravidiel o letiskových prevádzkových intervaloch v súvislosti s ochorením COVID-19 a takisto ocenila rýchlu reakciu Európskeho parlamentu, ktorý prijal návrh investočnej iniciatívy zameranej na reakcie na koronavírus. Komisia predložila dva legislatívne návrhy na uvoľnenie finančných prostriedkov v rámci štrukturálnych fondov, na presmerovanie a preprogramovanie fondov politiky súdržnosti a na rozšírenie rozsahu pôsobnosti Fondu solidarity EÚ. Cieľom je rýchle uvoľnenie financií na pomoc s najnaliehavejšími potrebami, či už ide o nemocničné lôžka, pomoc malým a stredným podnikom alebo pracovníkom.

Komisia okrem toho navrhla zmeniť a doplniť pravidlá EÚ týkajúce sa letiskových prevádzkových intervalov. Toto opatrenie pomôže európskemu leteckému priemyslu vyrovnať sa s tlakom a životnému prostrediu znížením emisií, ktoré produkujú prázdne lietadlá, takzvané lety duchov. Nové predpisy vstúpia do platnosti po formálnom schválení Radou.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Katka Štefunková
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies