Europol pomohol rozbiť zločineckú skupinu sexuálne vykorisťujúcu ženy z Rumunska

NETKY.SK • 4 August 2023, 15:46 • 2 min
Europol pomohol rozbiť zločineckú skupinu sexuálne vykorisťujúcu ženy z Rumunska

Brusel - Orgány činné v trestnom konaní z Rumunska a Británie za pomoci Európskeho policajného úradu (Europol) zatkli sedem členov organizovanej zločineckej skupiny zodpovednej za obchodovanie s ľuďmi na účely sexuálneho vykorisťovania.

slovakia

left justify in out

Europol v správe pre médiá spresnil, že obete pochádzajúce z Rumunska boli nútené na prostitúciu a boli predmetom finančného vykorisťovania a násilia na území Spojeného kráľovstva. V priebehu spoločnej akcie začiatkom augusta polícia zadržala rumunských štátnych príslušníkov pri viacerých simultánnych raziách vykonaných v Londýne a v meste Iaši na severe Rumunska.

Vyšetrovanie, ktoré podporil Europol a Agentúra EÚ pre justičnú spoluprácu v trestných veciach (Eurojust), odhalilo, že podozriví privážali zraniteľné ženy z Rumunska do Spojeného kráľovstva.

V dôsledku koordinovanej operácie, ktorá bola čiastočne financovaná cez Európsku multidisciplinárnu platformu proti kriminálnym hrozbám (EMPACT), bolo celkovo zachránených osem obetí sexuálneho vykorisťovania. Orgány činné v trestnom konaní zároveň zaistili množstvo zbraní, značnú hotovosť, šperky a jedno luxusné vozidlo.

Podľa správy Europolu boli obete zvyčajne naverbované v Rumunsku predtým, než boli privezené do Spojeného kráľovstva na účely sexuálneho vykorisťovania. Organizovaná zločinecká skupina prevádzkovala v Londýne agentúru eskortných služieb, prostredníctvom ktorej propagovala sexuálne služby poskytované ich obeťami.

Členovia zločineckej skupiny privádzali Rumunky ku klientom a inkasovali najmenej polovicu platby. Okrem toho obete museli platiť aj za dopravu, ubytovanie a reklamu, čím sa stali finančne závislými od obchodníkov s ľuďmi. Členovia zločineckej skupiny sa uchýlili aj k vyhrážkam a násiliu. Okrem podozrenia z nútenia žien k prostitúcii sú prevádzači vyšetrovaní aj pre pranie špinavých peňazí. 

Europol podporoval vyšetrovanie tejto kauzy od samého začiatku organizovaním operačných stretnutí a zriadením virtuálneho veliteľského stanovišťa vo svojom sídle v Haagu. Počas akčného dňa Europol poskytol analytickú, ako aj operačnú podporu zapojeným policajným silám, nasadil zamestnancov s mobilnou kanceláriou do Rumunska a zúčastnil sa aj na spoločnom vyšetrovacom tíme zriadenom Eurojustom, v ktorom na prípade spolupracovali zástupcovia súdnych orgánov a orgánov činných v trestnom konaní z oboch krajín.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: TASR Foto: TASR / AP
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies