EÚ posilní ochranu hraníc Grécka príslušníkmi Frontexu

NETKY.SK • 13 December 2016, 07:39 • 2 min
EÚ posilní ochranu hraníc Grécka príslušníkmi Frontexu

SOLÚN - Po nedávnej hrozbe tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, že otvorí hranice a pustí do Európy tisíce utečencov, sa Európska únia pripravuje na možné vypovedanie dohody o migrantoch zo strany Ankary.

slovakia

left justify in out

Podľa informácií internetového vydania nemeckého spravodajského týždenníka Der Spiegel plánuje európska agentúra Frontex rozmiestniť svojich príslušníkov na grécko-macedónskych hraniciach. Spočiatku ich má byť okolo 60 a na takúto misiu by boli vyslaní prvýkrát, a to už v januári a vo februári 2017.

Grécki bezpečnostní činitelia pripustili, že tento krok je reakciou EÚ na rastúce obavy, že Turecko by mohlo vypovedať dohodu o utečencoch a tzv. balkánsku trasu by opäť zaplavili desiatky tisíc migrantov.

Zamýšľané sú dve misie, píše Spiegel online. Prvá s názvom "Operation Focal Point 2017" sa zameria na pasové kontroly na oficiálnych hraničných priechodoch. V rámci druhej operácie "Flexible Operational Activities 2017" majú byť posilnené hliadky na hraniciach Grécka a Macedónska, aby sa zabránilo ich nelegálnemu prekračovaniu. Príslušníci Frontexu by sa zadržaných migrantov mohli pýtať na ich pôvod, ako sa do Európy dostali či na pašerácke siete.

Vysokopostavení predstavitelia agentúry Frontex a gréckej polície mali potenciálnu oblasť nasadenia navštíviť minulý týždeň. Pôsobiť tam budú dva tímy Frontexu: jeden bude mať základňu v meste Kilkis, ležiacom 47 kilometrov od macedónskych hraníc, druhý v dedine Evzoni, ktorá sa nachádza pri oficiálnom hraničnom priechode Idomeni.

Pohraničná agentúra EÚ spomínané informácie odmietla potvrdiť. Pre Spiegel online uviedla, že v súčasnej dobe plánuje misie v budúcom roku a kým ich členské štáty neschvália, nemôže poskytovať ďalšie informácie. Vyjadriť sa nechcela ani grécka strana.

Z interného policajného dokumentu podľa Spiegla tiež vyplýva, že príslušníci Frontexu by mohli byť rozmiestnení aj grécko-albánskych hraniciach.

Úradníci Frontexu doteraz pôsobili iba na severných pozemných hraniciach Grécka, kde registrovali migrantov. Grécky premiér Alexis Tsipras v roku 2015 odmietol pustiť Frontex na hranice s Macedónskom a zároveň sprísniť kontroly, pretože nechcel, aby sa jeho krajina stala "trvalým záchytným táborom" pre utečencov.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies