Erdogan: Saudská Arábia a Katar by mali byť na rokovaniach o mieri v Sýrii

NETKY.SK • 28 December 2016, 06:32 • 2 min
Erdogan: Saudská Arábia a Katar by mali byť na rokovaniach o mieri v Sýrii

ANKARA - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v utorok vyhlásil, že Saudská Arábia a Katar by sa mali pripojiť k jeho stretnutiu s Ruskom a Iránom, na ktorom budú rokovať o sýrskom mierovom úsilí.

slovakia

left justify in out

Rusko, Turecko a Irán, ktoré pomohli sprostredkovať odchod civilistov a militantov zo sýrskeho mesta Aleppo, sa dohodli, že rokovanie o Sýrii sa uskutoční v Kazachstane v januári. Erdogan tiež povedal, že stretnutie ministrov zahraničných vecí by malo zahŕňať aj Saudskú Arábiu a Katar, pretože "prejavili dobrú vôľu a poskytli Sýrii podporu".

 

Turecko, Saudská Arábia a Katar sú hlavnými podporovateľmi povstalcov usilujúcich sa zvrhnúť sýrskeho prezidenta Bašára Asada, ktorý je blízkym spojencom Moskvy a Teheránu. Erdogan súčasne zdôraznil, že Turecko sa na stretnutí nezúčastní, ak naň budú pozvané akékoľvek "teroristické organizácie". Hovoril o sýrskych Kurdoch, ktorí majú blízko ku kurdským povstalcom v Turecku.

 

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v utorok telefonicky hovoril o sýrskom mierovom pláne so svojím americkým náprotivkom Johnom Kerrym. Lavrov informoval Kerryho, že rozhodnutie USA uvoľniť niektoré obmedzenia vzťahujúce sa na vyzbrojovanie sýrskych povstalcov môže viesť k ďalším obetiam.

 

Lavrov podľa agentúry Interfax uviedol, že sýrska vláda začala konzultovať s opozíciou pred prípadnými mierovými rokovaniami. Opozičná skupina podporovaná Saudskou Arábiou však uviedla, že o tom nič nevie.

 

Lavrov nespresnil, kde by sa rozhovory mali konať, ani ktoré opozičné skupiny sa na nich zúčastnia.

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies