Erdogan: Postup Iraku proti Turecku prostredníctvom BR OSN je nečestný

NETKY.SK • 12 December 2015, 07:55 • 2 min
Erdogan: Postup Iraku proti Turecku prostredníctvom BR OSN je nečestný

DAUHA - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan odsúdil v piatok ako nečestné rozhodnutie irackej vlády podať na pôde Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov (BR OSN) sťažnosť v súvislosti s vojenskou prítomnosťou Turecka na severe Iraku. Vyjadril sa tak v rozhovore pre televíznu stanicu al-Džazíra, z ktorého cituje agentúra Reuters.

slovakia

left justify in out

"Môžu sa obrátiť na BR OSN, je to ich prirodzené právo, ale nie je to čestný krok... Domnievam sa, že Bezpečnostná rada vie, že tento krok nie je čestný, a prijme náležité rozhodnutie," povedal Erdogan.

 

Turecko minulý týždeň vyslalo stovky vojakov do oblasti pri severoirackom meste Mósul, ktoré ovláda extrémistická skupina Islamský štát (IS), čo označilo za súčasť medzinárodnej misie na podporu irackých síl. Iracká vláda však trvá na tom, že sa tak stalo bez jej vedomia a Turecko musí svojich vojakov bezodkladne stiahnuť.

 

Erdogan v piatok vyhlásil, že Turecko nesplní požiadavky Bagdadu, a potvrdil tak pretrvávajúce napätie vo vzťahoch s Irakom. Zdôraznil pritom, že úlohou vojakov nasadených v Iraku je chrániť tamojších vojenských poradcov, ktorí poskytujú výcvik irackým silám v rámci príprav na ofenzívu zameranú na vyhnanie IS z Mósulu.

 

Kancelária tureckého premiéra Ahmeta Davutogla naproti tomu oznámila, že v rokovaniach s Irakom sa podarilo dospieť k dohode o prehĺbení bezpečnostnej spolupráce a "reorganizácii" vo vojenskom tábore Bašíka, kde došlo k spornému nasadeniu tureckých vojakov.

 

Iracký premiér Hajdar Abádí vo svojom príhovore národu v noci nadnes opätovne vyzval na okamžitý odsun tureckých vojakov z Iraku a vyjadril presvedčenie, že v boji proti IS nie je potrebná účasť zahraničných síl. Upozornil, že Bagdad sa krízu vo vzťahoch s Tureckom snažil vyriešiť "mierovými a diplomatickými prostriedkami" a stanovil časovú lehotu, ktorá sa mala vzťahovať "na stiahnutie vojakov, nie na zatvorenie dverí pre dialóg", informuje agentúra AP.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies