EK zamedzí koncernom a obchodníkom machináciám na burze

NETKY.SK • 9 December 2010, 08:15 • 2 min
EK zamedzí koncernom a obchodníkom machináciám na burze

EK zamedzí koncernom a obchodníkom machináciám na burze

slovakia

left justify in out

img

Európska komisia (EK) sa zasadzuje za spravodlivé ceny elektriny a plynu pre konečných spotrebiteľov. V budúcnosti chce zakázať energetickým koncernom a obchodníkom na burzách s elektrinou cenové machinácie. EK predložila dnes príslušný návrh.
      Nové pravidlá zamedzia tomu, aby dochádzalo k insajderovým obchodom a k cenovým manipuláciám. Keď ich schváli Európsky parlament a príslušná rada ministrov, vstúpia do platnosti v roku 2012.
      "Naše trhy s energiou sú na sebe navzájom závislé," povedal komisár EÚ pre energiu Günther Oettinger. Dodal, že "zneužitie trhu v jednej krajine často pôsobí na cenu v inom štáte". Preto sú podľa EK nevyhnutné celoúniové pravidlá.
      Komisia uviedla ako príklad Nemecko. Až 94 % obchodov s energiami pre krajinu sa realizuje cez sprostredkovateľov v zahraničí. To otvára priestor pre rozsiahle skryté cezhraničné zneužívanie trhu.
      Ak sa s cenami na burzách manipuluje, sú to koneční spotrebitelia, ktorí napokon zaplatia viac, než by mali. Ceny sa vyvíjajú podľa toho, koľko energie možno práve získať na trhu a aké vysoké sú náklady na jej výrobu, uskladnenie a prepravu. Energetické koncerny a obchodníci môžu dať burze falošné signály a tým vyhnať ceny hore.
      Smernica EK zakáže rozličné triky, využitie informácií od insajderov, rozširovanie falošných správ alebo zvesti a transakcie, ktoré uvedú trh do omylu.
      Obmedzenia budú platiť pre celý obchod s energiami, vrátane spotového a derivátového trhu, teda okamžitých obchodov a obchodov dohodnutých na neskoršie obdobie. Podobné opatrenia už platia aj na finančných trhoch, ale tie presahujú na trh s energiami len okrajovo.
      EK však o manipuláciách na trhu s elektrinou nič neuviedla konkrétne.
      Celý trh s energiou bude kontrolovať Agentúra pre spoluprácu energetických regulačných úradov (ACER). Na plnení úloh sa budú podieľať aj národné regulačné úrady, ktoré budú vyšetrovať manipulácie vo svojej sfére pôsobnosti. Ony budú mať právo rozhodovať aj o sankciách.

Zdroj: TASR/DPAtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies