EK udelí bankám rekordnú pokutu 1,7 mld. eur za manipulácie s úrokmi

NETKY.SK • 4 December 2013, 12:12 • 2 min
EK udelí bankám rekordnú pokutu 1,7 mld. eur za manipulácie s úrokmi

BRUSEL - Európska komisia udelí skupine popredných európskych a amerických bánk rekordnú pokutu 1,7 miliardy eur za manipulácie s kľúčovými úrokovými sadzbami, vrátane úrokovej sadzby na londýnskom medzibankovom trhu (Libor). Informovala o tom dnes agentúra Reuters s odvolaním sa na zdroj z Bruselu, ktorý nechcel byť menovaný.

slovakia

left justify in out

Podľa zdroja medzi bankami, ktoré dostanú pokutu, sú napríklad Citigroup, Deutsche Bank, Royal Bank of Scotland, JPMorgan, Barclays a Société Générale. "Celková výška pokuty dosiahne 1,7 miliardy eur," uviedol zdroj.

 

Ak bude peňažný trest ešte vyšší, pôjde o vôbec najvyššiu pokutu, ktorú komisia udelila. Dôvodom sú manipulácie s referenčnou úrokovou sadzbou Libor, ktorá sa používa pri medzibankových pôžičkách na londýnskom trhu, a tiež s úrokovou sadzbou na tokijskom medzibankovom trhu a jej ekvivalentom v eurozóne.

 

Od týchto úrokových sadzieb sa odvíja úročenie derivátov a ďalších finančných produktov, ako sú hypotéky, v objeme stoviek biliónov dolárov.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies