EK pošle do Poľska inšpektorov, aby preskúmali situáciu s mäsom z chorých kráv

NETKY.SK • 2 Február 2019, 09:59 • 2 min
EK pošle do Poľska inšpektorov, aby preskúmali situáciu s mäsom z chorých kráv

BRUSEL - Európska komisia v piatok oznámila, že do Poľska pošle tím inšpektorov po tom, ako televízna reportáž odhalila, že na tamojších bitúnkoch sa zabíjajú aj choré kravy a ich mäso sa predáva.

slovakia

left justify in out

Poľsko vyprodukuje ročne zhruba 560.000 ton hovädzieho mäsa, pričom 85 % z tejto produkcie vyváža do krajín Európskej únie (EÚ).

Obavy spotrebiteľov o bezpečnosť potravín vyvolala reportáž súkromnej televízie TVN2 z bitúnku v meste Ostrów Mazowiecka, kde sa zabíjali aj choré a staré zvieratá a ich mäso sa predávalo ďalej spotrebiteľom, čím došlo k ohrozeniu ich zdravia. A nielen v Poľsku.

 

Mäso z chorých kráv sa vyviezlo aj do zahraničia.

 

obrazok

 

Poľská veterinárna správa vo štvrtok (31. 1.) oznámila, že polícia už začala vyšetrovať dve spoločnosti po odvysielaní reportáže.

Komisia medzitým oznámila, že v pondelok pošle do Poľska skupinu expertov, aby vyhodnotili situáciu v teréne. Povedal to hovorca Komisie a dodal, že problém sa môže týkať celkovo 14 krajín EÚ, do ktorých Poľsko vyváža hovädzie mäso.

 

Doplnil, že Poľsko na žiadosť Európskej komisie aktivovalo systém na sledovanie a stiahnutie mäsa, ktoré by mohlo byť kontaminované, z predaja.

 

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Jana Hupková
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies