EK je znepokojená dianím v poľskej justícii, hrozí sankciami

NETKY.SK • 21 December 2016, 16:15 • 2 min
EK je znepokojená dianím v poľskej justícii, hrozí sankciami

BRUSEL – O dodržiavaní princípov právneho štátu, súvisiacom vyšetrovaní a aktuálnom dianí v Poľsku dnes diskutovalo kolégium 28 eurokomisárov. Európska komisia (EK) poslala Varšave ďalšie odporúčania, ktoré musí splniť do dvoch mesiacov, inak jej hrozia sankcie.

slovakia

left justify in out

Komisia skonštatovala, že Poľsko vo viacerých oblastiach splnilo viacero jej predošlé odporúčania, ale dôležité body zostali nevyriešené a objavili sa nové znepokojujúce skutočnosti.

 

EK okrem iného znepokojilo tohtotýždňové vymenovanie novej predsedníčky poľského ústavného súdu. Komisia vyzvala poľskú vládu, aby riešila aktuálnu situáciu, ktorá podľa nej ohrozuje dodržiavanie princípov právneho štátu. Práve pre vládne zásahy do justície čelí Varšava vyšetrovaniu zo strany EK.

 

"Komisia sa rozhodla poslať poľskej vláde dodatočné odporúčania, pretože v otázke dodržiavania zásad právneho štátu sa v Poľsku objavili nové problémy. Komisia v tejto oblasti neprestáva pracovať a snaží hľadať riešenia spolu s poľskými predstaviteľmi, ale v prípade zlyhania dialógu nevylučuje ďalšie právne kroky," uviedol podpredseda EK Frans Timmermans.

 

Komisia stavajúc na odporúčaniach, ktoré Poľsku poslala v júli, apeluje na Varšavu, aby rešpektovala a splnila rozhodnutia poľského ústavného súdu z vlaňajška a povolila trom právoplatne vymenovaným súdcom nástup do funkcie. Žiada tiež zverejnenie a implementáciu rozhodnutí poľského ústavného súdu z tohto roka. Rešpektovaním daných rozhodnutí podmieňuje akúkoľvek reformu justície, aby bol zachovaný ústavný poriadok. Vyzýva poľskú vládu, aby sa stránila krokov a vyhlásení, ktoré podkopávajú legitimitu a funkčnosť ústavného súdu.

 

V ďalších odporúčaniach eurokomisia nástojí na dodržiavaní zákonov týkajúcich sa ústavného súdu a odložení vymenovania predsedu súdu až do zverejnenia a implementácie doterajších rozsudkov. Dovtedy by mal podľa EK ústavný súd dočasne viesť jeho podpredseda.

Eurokomisia dala poľskej vláde na naplnenie uvedených odporúčaní dva mesiace a vyzýva ho na informovanie o prijatých krokoch.

 

Ak Poľsko v stanovenom času nesplní odporúčania, hrozia mu sankcie v zmysle európskych zmlúv. V krajnom prípade by to znamenalo obmedzenie hlasovacích práv v rámci rozhodovacieho procesu v EÚ. Takéto rozhodnutie by musela schváliť kvalifikovaná väčšina členských štátov.

 

EK v súčasnosti vedie voči Poľsku bezprecedentné vyšetrovanie, v rámci ktorého monitoruje dodržiavanie princípov právneho štátu pre zásahy vlády do fungovania ústavného súdu.

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies