Dušan Chrenek považuje za jadro EÚ krajiny, ktoré sa ťahajú dopredu

NETKY.SK • 22 December 2017, 08:16 • 2 min
Dušan Chrenek považuje za jadro EÚ krajiny, ktoré sa ťahajú dopredu

BRATISLAVA – Za európske jadro považuje šéf Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Dušan Chrenek krajiny, ktoré sa ťahajú dopredu a chcú silnejšie spolupracovať vo viacerých oblastiach, aj keď nie vo všetkých. Hlavný priestor na užšiu spoluprácu vidí v eurozóne, oblasti obrany, sociálnych otázok a zdaňovania. Zároveň trvá na tom, že Európska únia je aj spoločenstvo hodnôt ako slobody, demokracie a právneho štátu a to je niečo, na čom bude založená aj v budúcnosti.

slovakia

left justify in out

Chrenek podotkol, že krajiny eurozóny sú už teraz silnejšie integrované. Pokrok nastáva aj v otázkach obrany a bezpečnosti, kde sa za posledný rok urobilo viac, ako za posledných 20 rokov. Pokiaľ ide o otázku zdaňovania, podľa šéfa Zastúpenia EK nejde o to, že všetci budeme mať rovnaké dane. Ide skôr o lepšiu koordináciu, aby sme zabránili daňovým únikom a podvodom.

 

„Odhad únikov je jeden bilión eur ročne. Celý hrubý domáci produkt Slovenska je 80 miliárd. Tie úniky sú veľké a je to aj preto, že nemáme dobre prepojené systémy. Preto EÚ musí lepšie spolupracovať,“ vysvetlil Chrenek s tým, že zlepšenie nastalo, pokiaľ ide o výmenu informácií. Okrem toho Komisia navrhla aj zmenu systému cezhraničného platenia DPH, kde je únik v hodnote 50 miliárd eur ročne. Krajiny sa tiež zhodli na čiernom zozname daňových rajov, nespolupracujúcich krajín. „Potrebujeme tiež zamedziť tomu, aby veľké firmy zneužívali svoje postavenie. Tie často platia nízke alebo minimálne, takmer nulové dane, preto potrebujeme lepšiu spoluprácu,“ dodal šéf Zastúpenia EK na Slovensku.

Legislatíva, podľa ktorej sa firmy budú zdaňovať podľa spoločných pravidiel, sa volá konsolidovaný základ dane právnických osôb. Podľa Chreneka to neznamená rovnakú sadzbu dane, ale prehľad o tom, kde firma pôsobí, aké platí dane. Potom bude mať Únia lepší prehľad o tom, aké aktivity firmy vyvíjajú a budú tak platiť dane tam, kde produkujú zisk.

Hoci Chrenek vidí budúci užšiu spoluprácu hlavne v ekonomických otázkach, podotkol, že Európska únia je založená na hodnotách slobody, demokracie a právneho štátu. „To je niečo, na čom musí byť založená aj do budúcnosti. To je podmienka,“ povedal s tým, že preto Komisia dáva aj výzvy niektorým krajinám a začala konanie pre porušovania práva EÚ voči krajinám s cieľom zaručiť princípy právneho štátu.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
peter bercik
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies