Dovolenka doma či v zahraničí? Pozrite si, čo vás vyjde drahšie

NETKY.SK • 18 Jún 2021, 09:07 • 2 min
Dovolenka doma či v zahraničí? Pozrite si, čo vás vyjde drahšie

BRATISLAVA - Tohtoročná letná dovolenka na Slovensku vyjde priemernú štvorčlennú rodinu s dvoma deťmi 1400 eur.

slovakia

left justify in out

Na základe priemerných cien uvádzaných Štatistickým úradom SR sú najnákladnejšími položkami ubytovanie, strava a doprava. V priemere vyjde stravovanie na jedného Slováka na deň dovolenky približne 18 eur

 

Vyplýva to z analýzy spoločnosti FinGO.sk, podľa ktorej priemerná cena za ubytovanie v penziónoch je na úrovni 74 eur na noc v izbe pre dvoch dospelých a dve deti.

 

Za dovolenku na Slovensku si priplatíte

Ako informovala ekonomická analytička spoločnosti Lenka Buchláková, na zábavu míňajú Slováci v priemere 10 eur na deň, na alkohol v priemere 12 eur a na suveníry v priemere necelých 5 eur.

Ubytovacie zariadenia tento rok účtujú tzv. pandemický príplatok v nadväznosti na vyššie hygienické štandardy. Týka sa to aj reštauračných zariadení.

 

img

 

„Do vstupných nákladov vstupujú v prípade reštaurácií aj vyššie ceny potravín, ale napríklad aj ceny energií či vyššia minimálna mzda a príplatky za prácu v noci, cez víkend či cez sviatky,“ dodala Buchláková s tým, že dovolenka na Slovensku je v medziročnom porovnaní drahšia o približne 15 percent.

 

Súvisiaci článok: Všetko čo potrebujete vedieť, ak plánujete stráviť dovolenku v Chorvátsku

 

Chorváti zdraželi až o 40 percent
Zdražovanie sa týka aj iných krajín. Letné zájazdy do Chorvátska sú tento rok drahšie o 40 percent, ceny vzrástli aj v prípade Talianska, a to až o 65 percent.

 

Zdraželo aj Grécko (38 percent), Španielsko (34 percent) či Turecko (14 percent). Naopak, dovolenka v Bulharsku vyjde o asi 37 percent menej a pobyty v Tunisku zlacneli o 20 percent.

 

img

 

„Očakávame, že z dôvodu možného opätovného zavedenia štátnej karantény po návrate zo zahraničia sa slovenskí dovolenkári rozhodnú zostať doma,“ poznamenala Buchláková.

 

Prečítajte si tiež: Obavy z cestovania do zahraničia pomôžu domácemu cestovnému ruchu. Chorvatsko je topkou toto leto!

 

Dovolenky na horách
V priemere si dlhodobo vyberá hory na krátkodobé či dlhodobejšie výlety až 13 percent Európanov. Na druhom mieste za Slovákmi (25 percent) sa umiestnili Rumuni (24 percent), Francúzi a Taliani (obe rovnako 19 percent).

 

Krajiny ako Litva, Lotyšsko, Estónsko, Chorvátsko, Švédsko, ale aj Dánsko či Veľká Británia majú najmenej nadšencov hôr. Výlety do hôr trvajú v priemere viac ako 6 nocí, pričom je paradoxom, že najdlhší čas v kopcoch trávia Briti, viac ako 14 dní. Ďalej sú to Gréci (12 dní) a Estónci (11 dní).

 

img


Krátkodobejšie výlety Slovákov zhltnú viac peňazí ako napríklad Čechom. V priemere je to 420 eur za viac ako 4 noci. Dovolenka vytiahne z vrecka najviac peňazí Švajčiarom, a to až 1163 eur, najmenej Rumunom (209 eur).

 

Česi minú na dovolenke okolo 250 eur. Na dlhodobejšie dovolenky, ktoré trvajú 8 a viac dní, si Slováci vyberali najmä Chorvátsko či Taliansko. Slovákov stojí jedna noc v Chorvátsku okolo 79 eur. V priemere tu strávia 10 nocí.

 

Druhou najčastejšie navštevovanou destináciou je Taliansko, kde minú v priemere Slováci 81 eur na noc, pričom tu strávia približne 8 nocí.

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Katarina Zakova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies