WASHINGTON - Americký prezident Donald Trump sa počas dnešného dňa vyjadril, že Kurdi zrejme cielene prepustili členov teroristickej organizácie IS, aby sa USA opäť vrátilo so svojimi jednotkami na miesta, ktoré len prednedávnom v Sýrii oficiálne opustili.
Vo včerajších hodinách vyšla z ministerstva obrany USA správa, že prezident Trump nariadil stiahnutie 1000 vojakov zo severnej hranice Sýrie, pretože Turci posilnili svoju ofenzívu v boji proti kurdským silám. Pre zvyšok sveta sa zdal tento povel na stiahnutie sa z oblasti, kde pretrváva dlhodobý vojenský konflikt, nepochopiteľný.
USA tak uvoľnilo Turecku priamu cestu k severným hraniciam Sýrie. V Spojených štátoch viaceré médiá aj verejnosť skritizovali toto počínanie a navyše to považovali ako zradu kurdských spojencov Ameriky, ktorí jej pomáhali dlhé roky bojovať proti IS. Okrem iného padol aj názor, že po odchode amerických síl z oblasti hrozí obnovenie tejto teroristickej organizácie.
"Európa mala šancu prevziať si väzňov z IS, ale nechcela mať výdavky. 'Nech platia Spojené štáty,' povedala si...Kurdi možno niektorých prepustili, aby nás do toho zatiahli. Ľahko ich (džihádistov) môže znova pochytať Turecko alebo európske krajiny, z ktorých mnohí pochádzajú, ale mali by si rýchlo pohnúť," vyjadril sa na twitteri šéf Bieleho domu.
The U.S. has the worst of the ISIS prisoners. Turkey and the Kurds must not let them escape. Europe should have taken them back after numerous requests. They should do it now. They will never come to, or be allowed in, the United States!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) October 13, 2019
Kurdské úrady navyše informovali, že 800 príbuzných militantov IS, zadržiavaných v tábore v meste Ajn Ísá na severe Sýrie, ušlo práve vďaka bombardovaniu blízkeho okolia tureckými silami. Turecko na margo toho v dnešných hodinách poprelo, že jeho ofenzíva umožnila väzňom z IS ujsť zo zadržiavacích táborov, a obvinilo kurdských militantov, že to oni väzenie zámerne "vyprázdnili".
Turecko už šiesty deň podniká v Sýrii ofenzívu proti sýrskym kurdským Oddielom ľudovej obrany (YPG), ktoré vníma ako "teroristov". YPG však boli rozhodujúcim spojencom USA a západných veľmocí v boji proti IS, keď v časti Sýrie, aj susedného Iraku, vyhlásila táto organizácia samozvaný kalifát. Spojené štáty a ich partneri odsúdili tureckú inváziu, ale ich vyhrážky sankciami Ankaru v Sýrii ešte zatiaľ nezastavili.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies