Do učebníc cudzích jazykov budeme investovať 7,6 milióna eur, uviedol minister školstva

NETKY.SK • 7 Apríl 2022, 12:26 • 2 min
Do učebníc cudzích jazykov budeme investovať 7,6 milióna eur, uviedol minister školstva

BRATISLAVA – Do učebníc cudzích jazykov bude Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR z Plánu obnovy a odolnosti SR investovať 7,6 milióna eur. Uviedol to počas štvrtkovej tlačovej konferencie minister školstva Branislav Gröhling (SaS). Poukázal i na to, že pre školy sa rozšírilo aj portfólio učebníc, ktoré si môžu nakupovať.

slovakia

left justify in out

„Školy budú dostávať financie z dvoch zdrojov. Prvý zdroj je zo štátneho rozpočtu,“ uviedol šéf rezortu školstva. Na školský rok 2022/2023 ide o 11,5 milióna eur. „Tieto financie dostanú všetky základné a stredné školy vrátane špeciálnych škôl,“ priblížil. Z nich si budú môcť nakupovať učebnice podľa vlastných potrieb. Druhým zdrojom financovania je plán obnovy a odolnosti.

 

img

 

„Budúci školský rok bude rokom podpory cudzích jazykov. Na nasledujúci školský rok budeme investovať najvyššiu sumu do jazykových učebníc. Bude to 7,6 milióna eur,“ priblížil minister školstva. V základných školách pôjde o učebnice pre ročníky od tretieho do deviateho a na osemročných gymnáziách pre ročníky od prvého do štvrtého. „Takto školy dostanú na každého jedného žiaka v priemere asi 20 eur na nákup učebnice a pracovného zošita cudzieho jazyka,“ poznamenal.

 

Pri cudzích jazykoch si školy budú môcť vyberať z 249 titulov. Keďže ide o financie z európskych zdrojov, je potrebné, aby vyplnili formulár s čestným prehlásením, zadali ho do systému a až následne dostanú financie na nákup učebníc. Formulár nájdu na webovom sídle ministerstva školstva. Minister školstva poznamenal, že trh s učebnicami sa otvoril v roku 2020. V roku 2020 sa na ne investovalo 11,5 milióna eur a v roku 2021 bolo školám na učebnice zaslaných 12,2 milióna eur. „V tomto roku pokračujeme, ale máme niekoľko noviniek,“ povedal.

 

img

 

Opätovne sa podľa jeho slov rozšírilo portfólio učebníc, ktoré si môžu školy nakupovať. „Ide o 913 titulov, z toho 360 sú úplne nové tituly, ktoré získali doložky,“ priblížil minister školstva. Druhou zmenou je, že nákup učebníc sa podľa jeho slov nemusí realizovať prostredníctvom zákona o verejnom obstarávaní. Školy si podľa neho budú priamo vyberať tituly a dbať sa bude na hospodárnosť. Bližšie informácie budú zverejnené budúci týždeň na webe ministerstva školstva.

 

Možno vás zaujme: V školách je umiestnených 6 248 ukrajinských žiakov, uviedol Gröhlingtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Johny domansky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies