Do španielskeho parlamentu prešiel návrh zákona o eutanázii

NETKY.SK • 12 Február 2020, 09:50 • 2 min
Do španielskeho parlamentu prešiel návrh zákona o eutanázii

MADRID - Španielski vládni socialisti získali vo včerajších hodinách dostatočnú podporu poslancov, aby sa do parlamentu dostal návrh zákona o legalizácii eutanázie. Stalo sa tak stalo aj napriek ostrému nesúhlasu pravicových strán a katolíckej cirkvi.

slovakia

left justify in out

Dlhoročné úsilie

Utorkové hlasovanie v parlamente bolo kľúčovým krokom v rámci už niekoľkoročného úsilia premiéra Pedra Sáncheza o presadenie tejto iniciatívy. Za prijatie návrhu zákona hlasovalo 140 z 203 členov Kongresu poslancov španielskej dolnej komory parlamentu. Dvaja poslanci sa hlasovania zdržali. O návrhu zákona o legalizácii eutanázie sa teraz bude v parlamente formálne rokovať a následne o ňom bude hlasovať Kongres aj Senát.

 

"Španielsko podniká rozhodujúci krok, aby uznalo právo na dôstojnú smrť. Vďaka ľuďom a skupinám, ktoré za to roky bojujú," vyjadril sa Sánchez, ktorý zostavil koalíciu s radikálnou ľavicovou alianciou Spoločne môžeme (Unidas Podemos).

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Pedro Sánchez (@sanchezcastejon),

 

Návrh zákona

Španielska socialistická robotnícka strana (PSOE) sa návrh zákona o legalizácii eutanázie pokúsila presadiť za uplynulý rok tretíkrát. Cieľom návrhu zákona je, aby sa každému, kto trpí vážnym oslabujúcim alebo nevyliečiteľným ochorením, mohlo pomôcť zomrieť, ak si to želá, aby sa tak zabránilo jeho neúnosnému utrpeniu.

 

Prípad dôchodcu

Tému legalizácie eutanázie obnovili v apríli 2019 po zatknutí jedného dôchodcu za pomoc pri samovražde jeho manželky, ktorá 30 rokov bojovala s roztrúsenou sklerózou. Muža následne prepustili. Prvé debaty o tejto legislatíve zastavili opoziční konzervatívci z Ľudovej strany (PP) a liberáli zo strany Ciudadanos (Občania).

 

img

 

Španielske zákony 

Pomoc niekomu pri páchaní samovraždy sa v Španielsku trestá odňatím slobody na dva až päť rokov väzenia. Trest sa v prípade úmrtia človeka zvýši na šesť až desať rokov. Trest však možno znížiť, pokiaľ bol daný človek nevyliečiteľne chorý alebo zažíval vážne utrpenie a požiadal o smrť.

 

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies