Do babyboxov v Čechách mamičky odložili celkovo už 100 detí

NETKY.SK • 31 December 2013, 09:10 • 2 min
Do babyboxov v Čechách mamičky odložili celkovo už 100 detí

PRAHA - o východočeských Pardubiciach našli dnes ráno v babyboxe novonarodené dievčatko.

slovakia

left justify in out

Celkovo už babyboxy za osem rokov fungovania v ČR zachránili 100 detí, informoval Český rozhlas. Na území Česka celkovo funguje 59 takýchto zariadení: prvé uviedli do prevádzky v roku 2005 v pražskom Hloubětíně. Miernu prevahu medzi odloženými deťmi majú dievčatá. 

Odloženie dieťaťa do špeciálneho inkubátora je anonymné a legálne a matke za to nehrozí nijaký trestný postih. Po uložení dieťaťa privolá signalizácia odborný personál a novorodenec sa dostane do rúk lekára v priebehu 50 sekúnd. Zakladateľ babyboxov v ČR, novinár a spisovateľ Ludvík Hess, podľa vlastných slov nikdy nepredpokladal, že počet odložených detí dosiahne číslo 100. 
"To presahuje všetky moje rozumové a citové možnosti. Sto detí odložených v babyboxe je, myslím, to najsmutnejšie, čo mohlo postretnúť mňa, túto spoločnosť a tento štát," vyhlásil Hess. 
Podľa odporcov majú babyboxy nepriaznivý vplyv na správanie matiek, ktoré v nich vidia ľahkú možnosť, ako sa zbaviť nechceného dieťaťa. Kritici poukazujú aj na problémy s identitou odložených detí.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies