Divadelný a filmový herec, režisér i pedagóg Dušan Kaprálik umrel vo veku 75 rokov

NETKY.SK • 8 August 2023, 12:17 • 2 min
Divadelný a filmový herec, režisér i pedagóg Dušan Kaprálik umrel vo veku 75 rokov

Bratislava-Známy a obľúbený slovenský umelec s jedinečným hlasom sa pobral do hereckého neba

slovakia

left justify in out

Slovenská umelecká scéna je chudobnejšia o známeho slovenského herca Dušana Kaprálika. Rodák z Martina umrel 8. augusta 2023 v Bratislave vo veku 75 rokov po krátkej a ťažkej chorobe. Herec bol známy svojim sympatickým zjavom, majstrovským umením a typickým hlasom, ktorým obohacoval filmové postavy aj zahraničné produkcie prostredníctvom dabingu. 

 

Svet slovenského filmu a divadla opustil herec, režisér i divadelný pedagóg Dušan Kaprálik. Pre TASR to potvrdila PR manažérka z Divadla Nová scéna Zuzana Šebestová. Známy herec sa narodil 21. februára 1948. K hereckému umeniu Dušan Kaprálik neinklinoval odjakživa, v mladosti bol totiž fanúšikom matematiky a fyziky. V týchto vedných disciplínach absolvoval viacero matematicko-fyzikálnych olympiád. Počas stredoškolských štúdií sa však zúčastňoval aj na recitačných súťažiach, ktoré často na všetkých úrovniach vyhrával.

 

Po maturite na Strednej všeobecnovzdelávacej škole vyštudoval herectvo na Vysokej škole múzických umení (VŠMU) v Bratislave. Ako divadelný herec začínal v Krajovom divadle, v dnešnom Divadle Andreja Bagara v Nitre. Členom Divadla Nová scéna v Bratislave sa stal v roku 1973, kde najprv pôsobil v jej Poetickom súbore. Hosťoval v trnavskom i martinskom divadle aj v Slovenskom národnom divadle (SND) a v Divadle a.ha v Bratislave. Ako režisér spolupracoval s viacerými ochotníckymi a mládežníckymi súbormi. Pred filmovou kamerou stvárnil herec viaceré vedľajšie postavy napríklad v snímkach Choď a nelúč sa (1979), Dávajte si pozor! (1990), Jaškov sen (1996), Nedodržaný sľub (2009), Červený kapitán (2016), Učiteľka (2016) alebo Únos (2017).

Do bohatej televíznej filmografie Dušana Kaprálika patria známe tituly Americká tragédia (1976), Višňový sad (1978), Profesor na bielom koni (1984), Tá tajovská voda mútna (1987), Mladé letá (1993), Národný hriešnik (1994), Iba taká hra (1995) a mnohé ďalšie. Známy bol aj zo seriálov Moje kone vrané (1980), Lekár umierajúceho času (1983), Domov (1985) alebo Kriminálka Staré Mesto (2010 - 2013). Literárny fond udelil v roku 2010 Dušanovi Kaprálikovi cenu za celoživotné dielo v oblasti divadla a rozhlasu.

 

Dušan Kaprálik sa intenzívne venoval aj réžii. Vyučoval tiež na Konzervatóriu v Bratislave, kde pôsobil 20 rokov. Dlhoročne sa venoval tiež rozhlasovej, televíznej, filmovej tvorbe aj dabingu. Herecké gény a lásku k divadlu zdedili aj jeho tri deti Zuzana, Martin a Ondrej, ktoré vyštudovali herectvo a Ondrej aj divadelnú réžiu. twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Zlatica Gregorová
TASR
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies